Uyku öncesi 5 etkili egzersiz

Çok yorgun bir şekilde yatağa girip bir türlü uyuyamıyorsan, kendini bir süre sonra gergin hissetmeye başlarsın.

  • 64PAYLAŞIM
  • 10749OKUMA

Yatmadan önce kaslarına esneklik veren bazı egzersizleri uygularsan rahatlıkla uyku moduna geçebilirsin.

Bacak esnetme

Yere oturarak bir bacağını ileriye doğru uzat. Diğer bacağını ise kıvırarak kendine doğru çekmeye çalış. Sırtını dik tutarak uzattığın bacağını ayak uçlarına doğru yaklaşık 30 saniye boyunca tutmaya çalışmalısın.

Ayakta esneme

Ayaklarını omuz hizasında açarak ellerini havaya kaldır ve birleştir. Daha sonra ayakların yerde sabit kalacak şekilde ellerinle bedenini sağa sola doğru esnet. Bu pozisyonu 30 saniye boyunca korumalısın.

Sırt egzersizi

Sırt üstü bir şekilde yere yatarak tek bacağını dizden kırıp diğer bacağını üzerine al. Bacaklarını 90 derecelik bir açıyla ayarlayarak ellerinle altta kalan bacağını tutmaya çalış. Bu egzersizi yaparken boynunun rahat olmasına dikkat etmelisin. Düzenli nefes alıp vererek pozisyonunu en az 30 saniye boyunca korumalısın.

Kedi ve deve egzersizi

İki elini ve ayağını yere koyarak kedi pozisyonu almalısın. İlk önce sırtınla kambur çıkar ve başını öne doğru eğmeye çalış. Bu şekilde birkaç saniye beklemelisin. Daha sonra ise tam tersi bir hareketle boynunu yukarı kaldırarak kalçanı dışarı doğru çıkarmalısın.

Yoga oturuşu

Yere bağdaş kurarak otur. Ellerini dizlerinin üzerine koy ve sakin bir şekilde nefes alıp vermeye başla. 3 saniye nefes alıp daha sonrasında nefes verebilirsin. Yaklaşık 30 saniye boyunca bu hareketi tekrarlayabilirsin.

Uyku getiren yiyecekler

Bağışıklık sisteminin daha zayıfladığı bu soğuk günlerde grip kol gezerken, griple mücadelede de çok önemli bir silah; kaliteli uyku! Düzenli ve kaliteli uyku uyumak istiyorsan, yediklerine de dikkat

4662

Uykusuzluğa iyi gelen 7 bitki çayı

Bitki çaylarının sağlığımıza müthiş faydaları mevcut. Kilo verdiriyor, kolesterolü düşürüyor, enerji veriyor, soğuk alğınlığını tedavi ediyor, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlüyor, sindirim sistemi

5156

Uykusuzluk çekenlere 6 öneri

Sen de yatakta döne döne sabahı edenlerdensen, alacağın bazı önlemlerle uykusuzluk probleminden kurtulabilirsin.

17693

Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Aşırı kilo ya da obezite kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon ve daha birçok hastalığın riskini arttırır. Son yıllarda görülen obezite oranındaki artışta beslenme türü kadar fiziksel aktivi

4158