IQ geliştirme yolları

insan IQ’sunun hayatı boyunca aynı kalacağını düşünür. Aslında IQ oldukça esnek bir birimdir ve gün içerisinde bile IQ seviyeni değiştirebilirsin.

  • 37PAYLAŞIM
  • 6150OKUMA

IQ geliştirme yolları:

Yeni şeyler keşfet

Sürekli yeni şeyler öğrenmek sinir sistemini geliştirir. İster internette bir derse kaydol, ister seminerlere katıl veya bir kitap oku. Öğrenmeye yönelik yapağacağın her türlü aktivite IQ’nu geliştirmeye yardımcı olur.

Dinlenme zamanlarını iyi değerlendir

Evden işe, işten eve giderken toplu taşıma kullanıyorsan, bu vaktini kitap okuyarak ya da bulmaca çözerek değerlendirebilirsin. Günün her anında yeni bir şeyler öğrenmeye açık olmalısın.

Hafızanı geliştir

Beyninde tutabileceğin bilgi sayısını yükseltmek için hafızanı geliştirmelisin. Kısaltmalar hafızayı geliştirmenin birkaç etkili yolundan biri. Kısaltma, harflerin yaratılmış bir kombinasyonudur. Her harf hatırlaman gereken kelime için bir işarettir.

Derin nefes al

Derin nefes almak, kanına daha çok oksijen karışmasını sağlar. Böylece beyninin de daha iyi çalışmasını sağlayabilirsin.

Bir not defteri edin

Bir not defterine aklını kurcalayan sorunları, yaşadığın olayları, aklına gelen fikirleri not edebilirsin. Not defterini sadece kayıt tuttuğun bir araç olarak değil, fikirlerini geliştirdiğin bir alan olarak görmelisin.

Beyni zinde tutan öneriler

Düşünmek, çalışmak, hatırlamak gibi gün içerisinde yaptığın her aktivitede beyin sağlığın büyük rol oynuyor. Beyin yaşlandıkça bazı becerilerini de zamanla kaybediyor

4785