Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

  • 30PAYLAŞIM
  • 5026OKUMA

Kış sebze ve meyvelerin faydaları

Ispanak

İçeriğinde folik asit, demir, A, C vitamini barındıran ıspanak grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu kalkan görevi üstleniyor. Özellikle çiğ tüketimi kabızlık problemlerinin önüne geçiyor. Ayrıca ıspanağın protein miktarı diğer sebzelere göre biraz daha fazla.

Karnabahar

Enfeksiyon önleyici ve anti bakteriyel özellikleri olan karnabahar, kronik idrar yolları enfeksiyonları için bilinen en iyi sebze. Vitamin ve mineraller bakımından da zengin bir besin. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini içeriyor. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlüyor ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor.

Lahana

Özellikle diyet yapanların favori kış sebzesi. Vücuttaki fazla ödemin ve toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda A, B ve C vitaminleri yönünden zengin bir besin kaynağı.

Brokoli

Tam bir vitamin ve mineral deposu. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu etkisi de mevcut. Özellikle meme, akciğer ve bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürüyor.

Kereviz

İyi bir antioksidan kaynağı. Sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahip. Kerevize has olan özel kokusu, kandaki stres hormonunu azaltıyor. Ayrıca damarların gevşemesini ve kolesterolün düşmesini sağlıyor, karaciğeri koruyor.

Pırasa

Böbrek taşı oluşmasını engelliyor. Kan basıncını düşürerek felç ve kalp krizi riskini azaltıyor. Pırasa aynı zamanda iyi huylu kolesterolün yükselmesine, kötü huylu kolesterolün düşmesine katkı da sağlıyor.

Havuç

Cilt ve göz sağlığı için ideal bir besin kaynağı. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Romatizma ve gut hastalığına iyi geliyor. Kandaki kolesterol oranını düşürüyor, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Balkabağı

A vitamini, demir kalsiyum, fosfor, potasyum içeren balkabağının posa içeriği de oldukça yüksek. Kalp damar sağlığını koruyan ve hücreleri yenileyen balkabağının çorbasını haftada bir kez tüketebilirsin.

Pancar

Özellikle saç dökülmesi, egzama gibi deri rahatsızlıklarına iyi geliyor ve güçlü bir kanser savaşçısı olarak biliniyor.

Kırmızıbiber

C vitamini içeriği yüksek olan kırmızıbiber tok tutucu ve yüksek lif ağırlığı ile vücut kitle endeksinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Salata, haşlama ya da ızgara olarak tüketilebilen kırmızıbiber, kış hastalıklarından da koruyor.

Nar

İçerdiği vitamin ve mineraller ile hastalıklara karşı koruyan, ara öğün olarak yoğurt ile birlikte tüketildiğinde de zayıflamaya yardımcı olan en iyi antioksidanlardan biri. Yaşlanma karşıtı narı, salatalarında 2 yemek kaşığı kadar tüketebilirsin.

Greyfurt

Suyunda bulunan antioksidanlar sayesinde damarları güçlendiriyor ve kalbin zarar görmesini engelliyor.

Armut

İçerisinde birçok vitamin barındıran armut mideyi rahatlatıyor ve hazmı kolaylaştırıyor. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürüyor, kanı temizliyor ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Muz

Kalp hastalıkları, dolaşım ve sindirim sistemini düzenliyor. Yorgunluğa karşı da etkili olan muz beyne serotonin salgılatarak mutlu olmana yardımcı olur.

Portakal

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden portakal, C vitamini yönünden oldukça zengin. Vücudundaki tüm damarları güçlendirerek kalbini koruma altına alır. Ayrıca kanı temizliyor, uykusuzluğu gideriyor, hazmı kolaylaştırıyor ve cildinin güzelleşmesine yardımcı oluyor.

Mandalina

Mandalina, zengin C vitamini içeriğiyle vücudunu soğuk algınlığına, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmasını güçlendirir. Ayrıca bazı besinlerden aldığın aktif olmayan demiri aktif hale getirerek bilişsel performansını da artırır.

Ayva

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kış hastalıklardan korunmak için bire bir olan ayva, aynı zamanda yağ yakımı ve zayıflama reçetelerinin de olmazsa olmazıdır. Ayva, limon ve tarçınla birlikte tüketildiğinde de şeker dengesi ile diyabet hastalığında etkin rol üstlenir.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39193

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6192

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6237

Kış aylarında sağlıklı bir cilt görünümü için öneriler

Kış aylarında oluşan cilt kuruluğunu önlemek istiyorsan, modavemoda.com editörlerinin önerilerini dikkate alabilirsin.

6559