Hurmanın mucizevi 12 faydası

Tadıyla mest eden, içerdiği besin değerleriyle sağlığımıza katkı sağlayan, iftariyeliklerin baş tacı hurmanın işte faydaları:

  • 166PAYLAŞIM
  • 27787OKUMA

Şeker yerine hurma

Günde 2 adet hurma tüketirsen, kabızlık, iştahsızlık, mide bulantısı, kalp problemleri va hatta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu görev üstlenir.

Yorgunluğu giderir

Eğer fikir işçisiysen, kendini çoğu zaman yorgun hissedersin. Günde 1 adet hurma tüketerek gün içerisinde yorgunluğunu giderebilirsin.

Doğumu kolaylaştırır

Hurma hem doğum sürecini kolaylaştırır hem de doğumdan sonra süt miktarını artırmaya yardımcı olur.

Göz sağlığına birebir

Hurmanın içerisinde bulunan A vitamini özellikle gece körlüğü ve diğer göz rahatsızlıklarını minimuma indirger.

Sindirim sistemini düzenler

Hurmanın lif oranı yüksek olduğu için laksatif etkiye sahiptir. Özellikle kabızlık sorunu yaşıyorsan, akşamdan bir bardak su içine 2 adet hurmayı ilave ederek sabaha kadar beklet. Sabah aç karınla bu suyu tükettiğinde kabızlık sorunundan kurtulabilirsin.

Kulak rahatsızlıklarına iyi gelir

Hurma yaşlılıkla birlikte oluşan kulak uğultusu, duyma bozukluğu gibi kulak rahatsızlıklarına da büyük fayda sağlar.

Öksürüğü azaltır

Hurma en iyi göğüs ilacı olarak bilinir. Balgama, nefes borusuna, öksürüğe bire bir gelir.

Gençlik iksiri

Hurma içerisinde en az 20 adet farklı aminoasit bulunuyor. Bu nedenle hücre yaşlanmasına karşı korur, bir nevi gençlik iksiridir.

Kalp hastalıklarını önler

Hurma kanı temizler ve tansiyonu önler. Ayrıca damar sertliği, ritm bozuklukları ve kötü kolesterol oluşmasını da engeller.

Böbrek taşlarını yok eder

Hurma böbreklerinin çalışmasını kuvvetlendirir. Bir bardak suya 7-8 adet hurmayı parçalayarak ilave et. Birkaç saat beklettikten sonra ısıtıp günde iki defa tüketebilirsin. Bu uygulamayı 15 gün tekrar ederek böbrek taşı problemininden kurtulursun.

Doğal koruyucu

Hurma toksik maddelerin atımını hızlandırır. Hurmayı çam fıstığı ile birlikte tüketirsen, karaciğerini temizler ve kuvvetlendirir. Aynı zamanda safra taşını da yok eder.

Depresyona iyi gelir

B vitamini ve magnezyum mineralinden zengin olan hurma, depresyona ve sinir hastalıklarına karşı iyi bir koruyucudur.