Doğum sonrası karın sıkılaştırma önerileri

Bebeğini kucağına alana kadar fiziksel olarak birçok değişikliğe uğrarsın. En dikkat çekici olanı ise doğumdan sonra hala karnının şişkin olmasıdır.

  • 153PAYLAŞIM
  • 25648OKUMA

Hamilelik sürecinde karın kasların bebeğinin büyüyebilmesi için olabildiğince esner. Karın kaslarının ne kadar hızlı eski halini alacağı aslında hamilelik sırasında ne kadar aktif olduğunla doğru orantılıdır. Tabii ki genetik özellikler, kemik yapısı ve hamilelik boyunca ne kadar kilo aldığında bu durumda etkili olur. Örneğin hamilelik sürecinde 10 kilo almış bir anneysen, karın kasların doğum sonrası çok daha hızlı eski haline döner.

Peki doğum sonrası karın kasları nasıl sıkılaştırılır? İşte bazı ipuçları:

İçtiğin su miktarını artır

Su sadece vücudunun ihtiyacını karşılamaz aynı zamanda daha esnek hale getirir. Ayrıca bol su içmek kalorilerin yakılmasını da kolaylaştırır. Karın kaslarınla birlikte cildin de daha sağlıklı ve sıkı bir hal alır.

Bebeğini mutlaka emzir

Anne sütü bebeğin için süper bir gıda olduğu kadar, senin için de çok önemli. Bebeğini emzirirken vücudundaki kaloriler sütle transfer olur ve bu da fazla yağları eritmeni sağlar.

Egzersiz yap

Bebeğin dünyaya geldikten sonra küçük yürüyüşlerle egzersiz yapmaya başlayabilirsin. Düzenli yapılan egzersizler karın kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur.

Bol bol protein tüket

Kas gelişiminin için protein büyük önem taşıyor. Özellikle proteinde bulunan kolajen cildinin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Doğumdan sonra egzersizle birlikte günde 50 gram protein tüketmelisin.

Karın bölgene masaj yap

Duş alırken karın bölgene masaj uygularsan kan akışını hızlandırmış olursun. Bu da yeni ve sağlıklı bir cildin oluşumunu hızlandırır.

Losyon uygula

Hem kolajen hem de A, E, C ve K vitamini içeren bir losyon kullanarak karın bölgenin sıkılaşmasını sağlayabilrsin. Bu losyonu masajla birlikte günde iki kez uygulayabilirsin.

Diyet yapma

Doğumun ardından sıkı bir diyet yaparsan hızlı kilo verirsin. Ancak bu diyeti bıraktığında verdiğin kiloları tekrar geri alırsın. Bu nedenle aç kalmadan yavaş yavaş kilo vermelisin.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

18897

Doğum sonrası işe dönüş sendromunu önlemenin 3 yolu

Bebeğinin doğumundan sonra günler hızla akıp geçti. Doğum iznin sona erdi ve artık işe başlıyorsun. Bir yandan bebeğini bakıcıya bırakıp işe gitmenin stresi, diğer yandan uzun bir aradan sonra iş yaşa

4001

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

11841

Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

11603