Garsona kaba davranan müşterilere kabarık hesap

Garsona kaba davranan müşterilere kabarık hesap, Fransa'da oturduğunuz bir kafe ya da restoranda siparişinizi kab

  • 14PAYLAŞIM
  • 2188OKUMA

Fransa’nın çeşitli bölgelerinde bulunan kafe ve restoranlarda son dönemde yaygınlaşmaya başlayan uygulama, garsonlara müşterileri davranışlarına göre ücretlendirme yetkisi veriyor.

2013’te ülkenin Nice kentindeki ‘La Petite Syrah’ isimli restoran, kaba müşterilere bir çare bulmak için garsonlarına bu yetkiyi vermişti. Bu restoranda kahve sparişini kaba bir şekilde veren kişiler 7 euro hesap öderken, sipariş esnasında “lütfen” diyen müşteriler 4.25 euroluk bir hesap ödüyor.

Şaka ile başladı

O günlerde ülke basınına açıklama yapan restoranın müdürü Fabrice Pepino, söz konusu uygulamanın öğle molalarında iş streslerini garsonlardan çıkaran müşterilere karşı kendi içlerinde başlattıkları bir şaka ile gündeme geldiğini, ilerleyen aylarda ise bu fikri uygulamaya koyduklarını açıklamıştı.

Aradan geçen 3 senede bu uygulama Fransa’da yaygınlaşmış durumda. Ancak bu fiyat uygulamasının sanılanın aksine turistlerden daha çok ücret almak için kullanıldığını belirtenlerin sayısı da az değil. Her yıl ülkenin farklı bölgelerini ziyaret eden milyonlarca turist, Fransızca bilmemeleri ve bu politikanın uygulandığı bir restorana gittikleri zaman hesabı en yüksek fiyattan diliminden ödemek durumunda kalıyorlar.

KAYNAK :

Her Öğünden 100 Kalori Azaltmanın 15 Yolu

Günde 300 kalori azaltmak haftada 2100 kalori azaltmak demektir. Bu da fark etmeden ayda 1 kilogram kaybetmek..

3717

Cildi Güzelleştiren 8 Yiyecek

Beslenme uzmanı Dana James’in cildi güzelleştirecek yiyecek önerileri var.

2709

Karın Bölgesini Saklayan Moda Hileleri

KARIN BÖLGESİNİ SAKLAYAN MODA HİLELERİ - Ne yaparsanız yapın göbek yağlarınızdan kurtulamıyor ve bu durum kıyafetlerinizi de etkiliyorsa bize kulak verin.

3532

Bahar İçin En Trend 10 Stil Tüyosu

BAHAR İÇİN EN TREND 10 STİL TÜYOSU - Gardırobunuzu bahara hazırlarken yeni olarak ne yapabiliriz İşte size en trend 10 stil tüyosunu veriyoruz..

6069