En sık görülen 6 kadın hastalığı

Günümüzde kadın hastalıkları giderek yaygınlaşıyor ve kadın hastalığı konusunda doğru bilgiye sahip olmak büyük önem taşıyor.

  • 30PAYLAŞIM
  • 5026OKUMA

Kadınların fizyolojik yapıları gereği hastalıkları da çeşitlilik gösteriyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı kadın hastalıklarında da çok önemli bir yer tutuyor ve ihmal edildiği takdirde ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Adet düzensizliği

Kadın hastalığı denilince ilk akla gelenlerden biri adet düzensizliği. En çok ihmal edilen rahatsızlıklar arasında da yer alan adet düzensizliği, aslında tümör gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Ayrıca kist, miyom gibi iyi huylu oluşumların habercisi olabildiği gibi enfeksiyon ve kanser belirtileri arasında da yer alıyor. Eğer adet düzensizliği yaşıyorsan ciddi sağlık problemlerinin ön habercisi olabileceğini unutmamalı, en yakın sürede bir uzmana başvurmalısın.

Vajinal akıntı

Vajinal akıntı hem cinsel sağlığını hem de yaşamını olumsuz etkileyebilir. Fizyolojik ve enfeksiyona bağlı olarak ikiye ayrılan vajinal akıntı, kimi zaman rahatsız edici şekilde olabilir. Fizyolojik akıntılar; renksiz, kokusuz, saydam şekilde görülebiliyor. Enfeksiyona bağlı akıntılar ise kokulu, renkli, rahatsız edici şekilde olabiliyor. Her iki durumda da bir uzmana görünmeyi ihmal etmemelisin.

Menopoz

Elbette menopoz bir kadın hastalığı değil, her kadının bir gün tadacağı doğal bir dönem. Ancak menopoz döneminde konu komşuya yakınmaktansa mutlaka bir uzmana başvurmalısın. Çünkü menopozun kalp hastalıkları riskini artırdığını bilmelisin. Uzmanlar, hormon replasman tedavilerinin kadınlarda pıhtılaşma eğilimini ve kalp hastalıklarını artırdığını belirtiyor. Bizden söylemesi…

Kısırlık

Kısırlığın birden fazla nedeni olabilir, ancak unutmamalı ki hamileliğin oluşması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Uzmanlar, çiftlerin bilinen bir hastalığı yoksa en az bir yıl boyunca korunmasız birliktelik öneriyor. Kısırlık tedavisinde ise yumurtlama planlanıp, uygun zamanda ilişkiye girme, aşılama ya da tüp bebek yöntemi yapılıyor.

Pelvik ağrılar

En az 6 ay süren, tedavi gerektiren ve fonksiyonel yetersizliğe neden olan göbek altındaki karın bölgelerinde ve kasıklarda hissedilen ağrı şeklidir. Sebepleri arasında jinekolojik bazı nedenler olabileceği gibi, idrar yolları, barsaklar, kas-iskelet sistemi ve nörolojik sebepler de olabilir.

Polikistik over sendromu

Bu kadın hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de yanlış beslenme, aşırı kilo alımı hastalığı tetikleyebiliyor. Adet düzensizliği, mevcut kiloda artış ve aşırı tüylenme şikayetlerin varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalı, gerekli muayene, ultrason ve tetkiklerini yaptırarak uygun tedavi sürecine başlamalısın.

Polikistik over sendromu belirtileri ve tedavisi

Kadınlarda sık rastlanılan hormon bozukluklarından biri de polikistik over sendromu'dur.

27881

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

6248