Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

  • 33PAYLAŞIM
  • 5446OKUMA

Gelişme çağında edinilen vücut duruşu ileriki yaşlar için de büyük önem taşıyor. Çünkü duruş bozukluğu çocuğun ileri yaşlarında boyun, sırt ve bel ağrılarına yol açabiliyor.

Uzun süre ayakta durduğunda çocuğunuz kamburlaşıyorsa ve başı önde duruyorsa duruş bozukluğu söz konusu olabilir. Bu durumda en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız.

Ebeveynlere öneriler

Çocuğunuz ders çalışma masası ve sandalyesinin ergonomik olmasına özen göstermelisiniz.

Bilgisayar monitörünü göz hizasında ayarlayın ve sandalyede otururken ayaklarının yere bastığından emin olun.

Çocuğunuzu yüzme, basketbol, dans gibi aktivitelere yönlendirin. Bu aktiviteler çocuğunuzun hem kaslarını güçlendirir hem de özgüvenlerini artırır.

Ders çalışırken ya da bilgisayar başındayken uzun süre hareketsiz kalmasına izin vermeyin.

Okul çantasının çok ağır olmamasına dikkat edin. Çok ağır çantalar, zamanla sırt ağrılarına ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

Çocuğunuzu ergenlik hakkında bilgilendirin. Çünkü özellikle buluğ çağında kızlar vücut gelişimlerini göstermemek için kambur durabilir.

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

3724

Bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren refleksler

Tüm sağlıklı bebekler, reflekslerle doğarlar. Yeni doğan bebekler, kendilerini birçok refleks sayesinde koruma yeteneğine sahiptirler.

3427

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

2947

Çocuğuna söylemen gereken 5 cümle

Sevgi ile kurulan iletişim herkes için çok önemlidir ama özellikle çocuklar için inanılmaz bir önem taşır. Çocuğunla olan iletişimin her gün değişkenlik gösterse de bazı cümlelerin onun için her daim

3409