Plansız yaşamanın faydaları

Plansız yaşamayı seviyor, fakat eleştirilere mi maruz kalıyorsun? Plansız yaşamanın faydalarını öğrenince, bu eleştirilerin ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksın.

  • 25PAYLAŞIM
  • 4057OKUMA
plansiz-yasamanin-faydalari

Çevrendeki insanlar sürekli plansız yaşadığın için şikayet mi ediyor? Birkaç gün sonra tatile çıkacaksın ama hala plan yapmadın mı? Evden çıkma saatin, hafta sonu planları, aylar öncesinden alınan tatil biletleri hiç sana göre değil mi? O zaman bu yazı tam senin için…

Journal of Marketing Research’te yer alan bir araştırmaya göre, aktivitelerini planlamıyor olman, aslında güzel bir alışkanlık.

Günlerini, haftalarını hatta aylarını konserler, mini tatiller, plates dersleri ve aile ya da akraba buluşmalarına dair planlarla doldurup taşıran insanların kaçırdığı çok önemli bir şey var; o da eğlenmek.

Araştırmacılar, kahve içmek ya da sinemaya gitmek gibi boş zaman aktivitelerini planlayan insanların incelendiği 13 araştırmaya odaklandılar. Aktiviteler her ne kadar eğlenceli olursa olsun, aktivitelerin planlanması son anda eğlenceden bir şeyler alıp götürüyordu. Üstelik, her şeyin planlı olması hem aktiviteye olan hevesten çalıyordu hem de aktivite sırasında alınan keyfi azaltıyordu.

Plansız yaşamanın çok fazla deazavantajı olduğu da kesin. Örneğin, en yakın arkadaşının şehir dışında yapılan düğününe son anda yetişemeyebilirsin. Ancak etkinliklerin için bir ajanda kullanıp, aktivitelerini ve aktivitelerinde neler yapacağını önceden adım adım belirliyorsan, işin eğlence kısmını kaçırıyor olabilirsin. Uzmanlar anı yaşayarak, daha fazla eğlenebileceğini söylüyor.

Çok çalışmanın hayatına 5 olumsuz etkisi

Çok çalışmak, gece evden çalışmak, haftanın birkaç günü mesaiye kalmak, hatta hafta sonu bile çalışmak şirketler için onur madalyası gibi sunulsa da, sağlığımıza ve mutluluğumuza olumsuz etki ediyor.

3731

Arkadaşların sağlığa 5 önemli faydası

Arkadaşlarımız, yaşamın her anını paylaştığımız kişilerdir. Onların hayatımızdaki önemi elbette çok büyük. Mesela onlar olmasa ne takip ettiğimiz moda trendlerinin anlamı kalır ne de aldığımız pahalı

4060

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın, Selülitlerinizden kurtulup harika bir görünüme kavuşabilmek i

5163

Bakımlı görünmenin 20 yolu

Bakımlı görünmenin 20 yolu, Güzellik bakımın olmadığı yerde sönük kalır. İşte 20 ad

6048