Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler

Çocukların kontrolsüz televizyon izlemeleri kişiliklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer çocuğunun nitelikli bir televizyon izleyici olmasını istiyorsan, bazı noktalara dikkat etmelisin.

  • 25PAYLAŞIM
  • 4053OKUMA

Televizyonun fiziksel etkileri: Uzun süreli izlendiğinde; kilo artışı, fiziksel aktivitelerde azalma olur. Ayrıca yiyecek reklamlarının fazla izlenmesi zararlı beslenme alışkanlıklarına sebep olabilir.

Televizyonun psikolojik etkileri: Nitelikli televizyon izlenmediğinde cinsellik, madde kullanımının ön plana çıkması, şiddete karşı duyarsızlık, korku, agresif davranışlarda artış görülebilir.

Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler:

Çocuğunun televizyon izleme alışkanlığı konusunda bir planlama yapmalısın. Günde kaç saat izleyeceği ve hangi programları izleyeceği konusunda karar verebilirsin.

Çocuğunun izlediği programlar hakkında konuşabilirsin. Böylelikle iyi ya da kötü neler öğrendiğini öğrenmiş olursun.

Mutlaka çocuğunla beraber televizyon izlemelisin.

Planladığın saatler dışında çocuğun televizyon seyretmek için ısrar ederse; ona başka alternatifler sunarak dikkatini başka yere yönlendirebilirsin. Örneğin; kitap okumak gibi…

Televizyon izlemek yerine hava güzelse dışarı çıkabilir ve beraber vakit geçirebilirsin.

Kız çocuğu yetiştirirken yapılan hatalar

Her ebeveyn çocuğunu mükemmel yetiştirmenin yolunu bildiğini düşünür. Ancak ebeveynlik matematiksel bir şey değildir. Çocuğunun kişiliğine göre davranmak için onu yakından tanıman gerekiyor.

4890

Çocuklara yapılmaması gereken davranışlar

Çocuğuna farkında olmadan yaptığın davranışlar, gelecekte büyük travmalar yaşamasına neden olabilir.

4655

Çocuğuna mutlaka öğretmen gereken 4 şey

İyi bir ebeveyn olmak, çocuğunun istediği her şeyi vermek anlamına gelmiyor. Onun yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, sevgi ve şefkat göstermek çok daha büyük önem taşıyor.

3878

Sınav kaygısı ile başa çıkmanın 3 yolu

Çocuklarınız sınav öncesi, sınav sırası ya da sınav sonrasında başa çıkamadığı bir kaygı duygusu yaşıyorsa, bu önerilerle onu yönlendirebilirsiniz.

3735