Besin değeri yüksek yiyecekler

Gün içinde kendini yorgun hissediyor, sabahları yataktan kalkmak ve iş yerinde konsantrasyonunu sağlamak bir problem haline geldiyse besin değeri yüksek yiyecekleri daha sık tüketerek bu halsizlik durumunu hafifletebilirsin.

  • 169PAYLAŞIM
  • 28294OKUMA

Besin değeri yüksek ama kalorisi fazla yiyecekleri kilo alma endişesiyle çoğu zaman tüketmekten kaçınırız. Ancak bazı besinler, yüksek kalorilerine rağmen sağlığımıza mükemmel fayda sağlarlar.

Bitter çikolata

Bitter çikolata besin değeri yüksek besinler arasında yer alıyor. Ayrıca sağlığa yararlı flavonoidler açısından da oldukça zengin. Bitter çikolata tansiyonu düşürüyor ve kolesterol değerlerini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Zeytinyağı

Besin değeri yüksek yiyeceklerin baş tacı olan zeytinyağı, aynı zamanda tam bir sağlık deposu… Zeytinyağı içeriğinde yüksek tekli doymamış yağlar ve bol antioksidan barındırıyor. Ayrıca, besinlerden alacağın A ve D vitaminlerinin emilimini de artırıyor.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi içerdiği protein, lif ve yağ sayesinde daha uzun süre tok kalmana yardımcı oluyor.

Kuru üzüm

Kuru üzüm hem doğal hem de hiç ilave şeker barındırmıyor. Düzenli kuru üzüm tükettiğinde kan basıncı değerlerinin üzerinde pozitif etki yaratıyor.

Antep fıstığı

Besin değeri yüksek Antep fıstığı, lif ve protein açısından zengin olduğu için uzun süre tok kalmana yardımcı olur. Günde 20 gram kadar Antep fıstığı sağlıklı bir beslenme planı ile birleştirildiğinde kolesterolü ve kalp hastalığı riskini de düşürüyor.