Bademin faydaları

Badem inanılmaz bir besin profili çiziyor ve besleyici değeri en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu besini mutluluk kaynağı olarak gösteriyor.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3189OKUMA

Günde bir avuç badem yemek; E vitamini, protein, demir, fosfor, lif ve magnezyum gibi temel besinleri içeriyor ve gün boyu besleyici bir enerji sağlıyor.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerin düştüğünde sinir krizi geçiriyor ve ellerin titriyorsa, ağzına birkaç tane badem atmayı deneyebilirsin.

Kalp sağlığını düzenler

E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan badem, kalp krizi riskini de azaltan bir besin. Özellikle yüksek kolesterolü olanlar için ideal.

Kemikleri güçlendirir

Diğer kabuklu yiyeceklere oranla bademin daha yüksek kalsiyum içerdiğini biliyor muydun? Sadece bu kadar da değil; bademin içeriğindeki muazzam orandaki magnezyum ve fosfor kalsiyumla bir araya geldiğinde kemik erimesine karşı mücadele ediyor.

Sindirim sistemini temizler

Badem lif yönünden son derece yüksek bir besin olması sebebiyle sindirim sistemi üzerinde temizleyici bir etkisi bulunuyor.

Vücut yağını düşürür

Karın bölgendeki yağlardan kurtulmak istiyorsan, badem gizli silahın olabilir. Sabahları bir avuç badem atıştırarak lif, protein ve iyi yağ dengeni koruyabilir ve gün boyu enerjik kalmanı sağlayabilirsin.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39197

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6199

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6241

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

7508