Yorgun Uyanma nedenleri

Endişe Bazen geceleri geç saatlere kadar oturur ve sabah yapmamız gerekenleri kafamızda belirleriz. Bu, yorgun uyanmanızın bir numaralı nedeni olabilir. Araştırmalar, ertesi sabahı düşünerek uyumanın sizi rahatlatmaktan çok strese soktuğunu ve endişeye neden olduğunu, bu nedenle de dinlenerek uyuyamadığımızı göstermektedir. Kavga etmek Eğer sevgiliniz ya da eşinizle kavga ediyorsanız bunu yatarken yapmayın. Bu, yatakta negatif […]

  • 24PAYLAŞIM
  • 3924OKUMA

Endişe

Bazen geceleri geç saatlere kadar oturur ve sabah yapmamız gerekenleri kafamızda belirleriz. Bu, yorgun uyanmanızın bir numaralı nedeni olabilir. Araştırmalar, ertesi sabahı düşünerek uyumanın sizi rahatlatmaktan çok strese soktuğunu ve endişeye neden olduğunu, bu nedenle de dinlenerek uyuyamadığımızı göstermektedir.

Kavga etmek

Eğer sevgiliniz ya da eşinizle kavga ediyorsanız bunu yatarken yapmayın. Bu, yatakta negatif bir atmosfer oluşmasına ve uyuyamamanıza neden olur.

Stres

Maalesef ki hiçbirimiz günlük stresten tam olarak kaçamayız. Fakat bu stresi yatağa taşımak zihninizin rahatlamamasına ve iyi bir uyku çekememenize neden olur.

Dişlerinizi gıcırdatmak
Bazen, uykuda yaptıklarımızın farkında olmayabiliriz. Eğer sizde de uykuda diş gıcırdatma huyu varsa iyi bir uyku çekemeyebilir ve sabah yorgun uyanabilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromuna pek çok şey neden olabilir; aldığınız ilaçlar, diyabet hatta eklem iltihabı. Eğer bu hastalıktan muzdaripseniz doktorunuzla nedenlerini bulmaya çalışın.

Gece atıştırmaları

Normal beslenme düzeninizin dışına çıktığınızda vücudunuz bunu daha zor sindirecektir. Bu nedenle, uykuya kolayca dalsanız bile sabahları yorgun uyanırsınız.

Uyku apnesi
Bu son derece ciddi bir hastalıktır fakat kolayca da fark edilemez. Uyku apnesi demek, uykunuzda zaman zaman nefes almayı bırakmanız demektir. Bu durumu hastalar fark edemeyebilir, kimi zaman partnerleri bunu fark ettikleri için durumdan haberdar olurlar. Son zamanlarda kendinizi çok halsiz hissediyorsanız ve iş yapmakta zorlanıyorsanız doktorunuzla görüşmenizde fayda var. 
 

Eğer uykusuzluk günlük hayatınızı ciddi bir şekilde etkilemeye başladıysa, bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.