Yanlış tükettiğimiz 5 yiyecek

Sağlığın için doğru beslenmeye özen gösterirken, bazı yiyecekleri yanlış tükettiğini biliyor musun?

  • 27PAYLAŞIM
  • 4410OKUMA

İşte, yanlış tükettiğimiz yiyecekler…

Siyah çay ve süt

Siyah çay içmeyen yoktur herhalde. Kimileri çok sevse de, uzmanlar çayla sütün kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor. Nedeni ise sütün içerisindeki proteinler, çayın verdiği mineralleri etkisiz hale getirebiliyor.

Çilek

Çilek, içeriğindeki C vitamini ve antioakdisanlarla sağlığın için birebir. Ancak eğer çileğe bıçak değdiriyorsan büyük hata ediyorsun. Çünkü uzmanlar, çilekte bol miktarda bulunan C vitamininin, ışığa ve oksijene duyarlı olduğunu bu nedenle doğranmadan direkt yendiğinde daha faydalı olacağını belirtiyor.

Sarımsak

Kansere iyi geldiği bilinen ve sarımsakta bol miktarda bulunan ‘allicin’ adlı enzim, C vitaminin aksine oksijeni ve ışığı seviyor. Uzmanlar, sarımsağı doğradığın zaman, içindeki maddenin aktif olmasını istiyorsan 10 dakika gibi kısa süre sarımsağı dinlenmeye bırakmak gerektiğini belirtiyor.

Domates

Domatesin vitamini kabuğunda değil ısısında… Domates neredeyse tüm öğünlerde tüketilen ve çok sevilen bir sebze. Eğer domatesin içerisindeki likopen adlı enzimden yararlanmak istiyorsan, domatesi pişirmeli ya da ısıtmalısın. Böylelikle domatesteki antioksidan miktarı artışa geçiyor.

Brokoli

Sağlığa olan etkilerinden dolayı bol bol tüketilen brokoli, eğer kızartılırsa ya da haşlanırsa bir işe yaramıyor. Brokolinin içerisindeki maddelerden faydalanmanın en doğru ve güvenilir yolu, çiğ yemekten ya da buharda pişirmekten geçiyor.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39088

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6090

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6118

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

7441