Depresyondaki kişiye söylenmeyecek 3 şey

Depresyon, duygusal ve bedensel bazı belirtilerle ortaya çıkan ruhsal hastalık durumudur.

  • 97PAYLAŞIM
  • 16163OKUMA

Depresyondaki kişi duygusal açıdan karamsar, ümitsiz ve mutsuz olur. Eskiden yapmaktan keyfi aldığı şeyler artık onu mutlu etmez. Kendini sürekli yalnız ve hüzünlü hisseder. Bu çökkün ruh hali, hem günlük yaşantısına engel olur hem de aylarca sürebilir. Eğer yakın çevrende depresyonda olan kişiler varsa, bu sözleri söylememeye özen göstermelisin.

“Kafana takma”

Depresyondaki yakınına yardımcı olmak isterken, ağzından çıkan iki kelimelik bir söz daha çok üzülmesine sebep olabilir. Sana sorunlarını anlatırken “kafana takma” dersen, bu söz onu tatmin etmeyerek sorununu ciddiye almadığın düşüncesini oluşturabilir.

“Neden böyle yaptın?”

Her insanın kişilik yapısı farklıdır. Olaylar karşısında herkesin aynı reaksiyonu vermesini beklemek de doğru değildir. Bu nedenle sana derdini anlatan yakınını sorunlarından dolayı yargılamamalı ve onu anlamaya çalışmalısın.

“Üzülme geçer”

Depresyon ciddiye alınmaz ve uzun süre devam ederse, beyni ve davranışları olumsuz etkiler. Bu yüzden depresyonun kendi kendine geçmesini beklememelisin. Yakınının en kısa sürede bir uzmandan yardım almasını sağlamalısın.

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6332

Kış depresyonu nasıl geçer?

Kış mevsimi yaklaşırken bedenin ve ruhun soğuyan havaya adapte olmakta zorlanabilir. Bu durum da kış depresyonunu tetikleyebilir.

4309

Düşük sonrası depresyon

Gebelikte düşük, bir kadın için belki de dünyada yaşayabileceği en kötü deneyimlerden bir tanesi. Anne adayının son isteği bebeğini kaybetmektir. Ancak ne yazık ki, düşük vakaları sıkça yaşanıyor. Düş

4022

Yaşlılarda depresyon ile mücadele etmenin 3 yolu

Zamanı geldiğinde, sağlıkla ve mutlulukla yaşlanmak hepimizin isteği. Sağlıklı beslenmek, stresten uzak kalmak, düzenli spor yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak ise sağlıklı y

3217