Tüm gün enerjik olmanın 5 yolu

Tüm gün kendini enerjik hissetmenin yolu enerji depolarını etkili biçimde kullanmaktan geçiyor.

  • 106PAYLAŞIM
  • 17728OKUMA

Gün içerisinde sürekli uyuklama hali metabolik sendroma yakalanma riskini artıyor. Bu durum da yüksek tansiyona ve bel çevresinde aşırı yağlanmaya sebep oluyor.

Kendini tüm gün enerjik hissetmek istiyorsan aşağıdaki 5 adımı uygulayabilirsin.

Ara öğün

Gün içerisinde tükettiğin besinlerin enerjiye dönüşmesi 2-3 saati bulur. Bundan daha uzun süre bir şey yemezsen enerji seviyen düşer. Bu nedenle öğünlerini küçük tutmalı ve düzenli aralıklarla tüketmelisin. Enerjisi yüksek ideal bir öğün olarak, sebze ve balığın üzerine meyveli yoğurt dökerek yiyebilirsin.

Sindirimi kolay besinler

Besinler midene indiğinde enzimler onu enerjiye dönüştürüyor, proteinleri parçalayıp amino asite, karbonhidratları şekere, yağları da yağ asitlerine çeviriyor. Ancak yağ oranı yüksek gıdaların sindirilmesi daha zor olduğundan, bu süreç yavaşlıyor ve enerji seviyen düşüyor. Bu nedenle öğünlerinde ızgara ya da fırında pişen protein kaynaklarına yönelmelisin.

Enerji için

Aldığın besinler karaciğer tarafından gliserole dönüştürülüp, vücut enerjinin en saf formu haline getiriliyor. Yüzde 6 ila 8 oranında glikoz içeren bir sporcu içeceği, ideal enerjini yerine getirebilir.

Güçsüz elini kullan

Vücuduna görev verdiğinde, enerji nakil hatları devreye girer. Gün içerisinde güçsüz elini kullanırsan hasarlı nöral bağlantılar tamir edilir ve enerji transferini artırmak için yenileri inşa edilir.

Pedal çevir

Hücrelerin içinde yer alan mitokondri isimli minik motorlar, kimyasalları üretir. Hücreler ise bu kimyasallarla çalışır. Mitokondri yaş ilerledikçe yavaşlar. Yapılan bir araştırmaya göre haftada üç gün 90 dakika pedal çevirerek hızını yükseltebilirsin.

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

4298