Sürme mi göz kalemi mi?

 Sürme, Avrupalılar için egzotik ve değişik bir makyaj malzemesi olsa da bizim için yabancı değil. Uzun yıllardan beri hem güzellik malzemesi hem de gözleri mikroplardan koruyan hafif bir ilaç olarak kullanılan sürmeyi yakından tanıyoruz.   Sürmeyi gözümüze sürmeye çalışırken, yanağımıza bulaştırmadan kolayca uygulayamasak da aramızda büyüklerinden gizli taktikler almış ve sürme çekmekte ustalaşmış olanlar da yok […]

  • 21PAYLAŞIM
  • 3367OKUMA

 Sürme, Avrupalılar için egzotik ve değişik bir makyaj malzemesi olsa da bizim için yabancı değil. Uzun yıllardan beri hem güzellik malzemesi hem de gözleri mikroplardan koruyan hafif bir ilaç olarak kullanılan sürmeyi yakından tanıyoruz. 

 Sürmeyi gözümüze sürmeye çalışırken, yanağımıza bulaştırmadan kolayca uygulayamasak da aramızda büyüklerinden gizli taktikler almış ve sürme çekmekte ustalaşmış olanlar da yok değil.

Sürme ve göz kalemi arasında nasıl bir farklılık olduğu, hangisinin daha iyi olduğu kadınların makyajla ilgili ikilemde kaldığı konulardan. 

Bu ikileme bir son vermek için gözlerimizi belirginleştiren ve bakışlarımıza anlam katan bu makyaj malzemelerini karşılaştırmaya karar verdik.

 Sürme ve göz kalemi tabii ki aynı şey değil. Kullandığımız göz kalemleri ya kimyasal ya da bitkisel formüllerle üretilen malzemeler ve tek amaçları gözü çerçeveleyerek daha estetik görünmesini sağlamak.

 Sürme içinse, doğal malzemelerden elde edilen bitkisel siyah bir toz boya diyebiliriz. Sürme ilk kullanıldığı zamanlarda yalnızca bir makyaj malzemesi değil, aynı zamanda gözleri güneşin sert ışınlarından ve enfeksiyonlarda koruyan bitkisel bir ilaçtı.

Kozmetik reyonlarında üzerlerinde “Sürme kalemi”(Kajaal liner) ya da “Kalem sürme ” yazan ürünler, sürmenin eski tarifinin modern versiyonlarıdır. 

 Bu ürünler göz kalemlerinden farklı olarak gözü rahatsız edecek maddeler içermez, sürme kadar siyah bir renge sahiptir ve göz kapağının iç kısımlarına da uygulanabilir.

Piyasada kullanım amacı kozmetiğin önüne geçen gerçilave bir sürme bulmak neredeyse imkansız.

Daha sağlıklı bir tercih olmasına rağmen sürmeyi uygulaması pek kolay değil. 

 Eğer güzel bir kedi gözü makyajı yapmak ya da yalnızca gözünüzün çizgilerini belirginleştirmek istiyorsanız kolay sürülebilen yumuşak bir göz kalemi sizin için daha kullanışlı olabilir. 

fakat buğulu, isli ve yoğun siyah bir görünüm yaratmak istiyorsanız, tercihinizi sürmeden yana kullanın.

Uzun saatler güneşte kalacağınızı biliyorsanız ya da yorucu ve uykusuz gecelerden sora gözlerinizi dinlendirecek bir şey arıyorsanız mutlaka gözlerinize sürme çekin. 

Aceleniz varsa ya da daha komplike bir makyaj stili denemek istediğinizde ise göz kalemi kullanmak işinizi kolaylaştıracak.

 Pakistanlı kadınların eski sağlık ve güzellik tariflerinden birini sizler için araştırdık. Bu tarif karışık görünse de yapmaya başladığınızda büyütülecek bir şey olmadığını göreceksiniz.

Evde uygulayacağınız bu tarifle tamamen doğal malzemelerden oluşan gerçilave bir sürmeye sahip olacaksınız.

 Kendi sürmenizi evde bu tarifle kolayca yapabilirsiniz!
Sürmenizi hazırlamadan birkaç gün önce cam bir kavanozun içinde bir karışım hazırlamanız gerekiyor. 

Cam kabın içerisine 100ml gül suyu, 5 gram (1 çay kaşığı) sarıçalıyı karıştırın. Bu karışımı tamamen birbirine karışıncaya dek birkaç gün bekletin. 

Bu karışımı gözleri enfeksiyondan temizlemek için kullanabilirsiniz. Günde birkaç damla gözünüzdeki hafif alerjilere ve kızarıklıklara iyi gelir.

 Evde sürme yapımına devam etmek istiyorsanız, bu karışıma iki çay kaşığı iyi çekilmiş zerdeçal, 2 ice dövülmüş badem, 2 misket limonu yaprağı( kurutulmuş ve toz halinde) ekleyin ve karıştırın. 

Kalın bir pamuk rulosu hazırlayın. Pamuk rulosunu karışıma batırın ve kurumaya bırakın. Pamuk kuruduktan sonra ruloyu sıkıca bükün ve bir fitil haline getirin. 

 Pamuk rulosunu Eski tariflerde bu işlem için gümüş kaplar kullanılsa da çelik tencereler de işinize yarayabilir. Pamuk fitilini kabınıza koyduktan sonra içine hardal yağı ya da tereyağ koyun. 

Kabınızın tam üzerine başka bir metal kabı ters cevirerek yerleştirin. Şimdi bu kapların arasına çay kaşığı koyarak birbirlerinin üzerine tam oturmamalarını sağlayın. 

Çünkü pamuk fitilinizi bir kibrit yardımıyla yakacaksınız ve kaplar aralıksız kapatılırsa fitiliniz yanmaz, söner.

Pamuk fitilinizi yakın ve pamuk yanıp hardal yağı ya da tereyağ ile karışırken arada bir karışımı yapıştığı yerden kazıyın ve karıştırın.

Daha çok sürme elde etmek için daha çok yağ ekleyebilirsiniz. Karışımı soğumaya bırakın ve hoş metal bir kaba alın. 

Artık sürmenizi bir eyeliner fırçasıyla ya da pamuklu çubuklarla uygulayabilirsiniz.