Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Yeşil çay için 5 dakikada stresinizi yenmenin en kolay yolu kendinize yeşil çay yapmaktır. L-Theanine içeren yeşil çayın her bir yudumu sizi rahatlatacak ve öfkenizi yenmenizi sağlayacaktır. Çikolata yiyin Bitter çikolatanın stresi azaltıcı etkisini gözardı etmeyin. Meditasyon yapın Sessiz bir köşe bulun ve nefesinize odaklanın. Birkaç dakika içinde negatif enerjiden kurtulacaksınız. Evcil hayvanınızla oynayın Stresle […]

  • 20PAYLAŞIM
  • 3238OKUMA

Yeşil çay için

5 dakikada stresinizi yenmenin en kolay yolu kendinize yeşil çay yapmaktır. L-Theanine içeren yeşil çayın her bir yudumu sizi rahatlatacak ve öfkenizi yenmenizi sağlayacaktır.
Çikolata yiyin
Bitter çikolatanın stresi azaltıcı etkisini gözardı etmeyin.
Meditasyon yapın
Sessiz bir köşe bulun ve nefesinize odaklanın. Birkaç dakika içinde negatif enerjiden kurtulacaksınız.
Evcil hayvanınızla oynayın
Stresle başa çıkmada her zaman işe yarayan bir yöntem olan evcil hayvanınıza sarılmak fırsatı olan herkesin ilk yapması gereken şeydir. Evcil dostunuzu görmek bile sizi rahatlatır ve gülümsemenizi sağlar.
Arkadaşınızla konuşun
Stresli, mutsuz olduğunuz anlarda arkadaşlarınızla konuşmak sizi rahatlatır. Her şeyi içinizde tutmayın, mutlaka bir arkadaşınızla paylaşın.
Bileklerinizi soğutun
Stresli anlarınızda bileklerinizi ve kulak arkalarınızı soğuk su ile ıslatmak size iyi gelecektir. Çünkü bu bölgelerde bulunan önemli atardamarlar bütün vücudun rahatlamasını sağlayabilirler. En iyi yöntem, bileklerinizde buz kalıpları gezdirmektir.
Saçlarınızdan fırça geçirin
Tekrar edilen hareketler ile sinirlerinizi rahatlatabilirsiniz. Saç taramak, örgü örmek, bulaşık yıkamak gibi şeyler sizi rahatlatır.
Camdan dışarıya bakın
Bu yöntemin etkilerini hemen görebilirsiniz. Camdan dışarıya bakın ve dışarının güzelliklerine odaklanın. Bu sizi rahatlacak ve moralinizi yükseltecektir. Belki dışarı bile çıkarsınız?
Etrafı toplayın
Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda ortalığı toplamak sizi rahatlatır.
Başınızı yastığa koyun
Rahatlamak için illa ki uyumanıza gerek yok. Başınızı yastığa koyma da yeterli olacaktır. Yastığınızın sinir ve stresi alan sihirli bir sünger olduğunu hayal edin ve öylece durun.
Doğru nefes alın
Pek çok insan stresli anlarda nefeslerinin değiştiğini farketmezler. Derin, yavaş nefesler alıp vermek vücudunuzu ve zihninizi kontrol etmenizi sağlayacak ve kalp atışınızı ve tansiyonunuzu düşürerek sizi rahatlatacaktır.
Akubası uygulayın
Tıpkı masaj gibi, akubası da enerji sirkülasyonunu ve vücuttaki sıvıları dengeler. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak, baş ve işaret parmakları arasındaki bölgeye basınç uygulayın. Bunu lavanta yağı kullanarak da yapabilirsiniz.
Biraz bal yiyin
Bal yemek hem tatlı ihtiyacınızı karşılar, hem de stresinizi azaltır. Balın içindeki antibiyotik beyindeki inflamasyonu azaltır ve stres ile mücadele eder.
Dans edin
Dans etmek stresinizi alan en hızlı yöntemlerden biridir. Dansın strese iyi geldiği araştırmalarca da kanıtlanmıştır.
Kahve koklayın
Kahvenin kokusu stres hormonlarının bastırılmalarını sağlar.
Sakız çiğneyin
Sakız çiğnemek kortisol seviyelerini düşürür ve stresi alır.
Esneyin
Vücudunuzu esnetmek kasları rahatlatır ve kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlar.
Yoga yapın
Yoga yapmanın stresle başa çıkmayı sağladığı herkes tarafından bilinir. Yoga yapmayı denemek iyi bir seçim olacaktır.
Birkaç dakika koşun
Fiziksel olara aktif olmak stresi yenmenizi sağlar. Birkaç dakika koşmak ise çabucak stresinizi alabilecek bir yöntemdir. Koşmak, endorfin salgılanmasını sağlar ve bu sayede kendinizi daha iyi hissedersiniz.
En sevdiğiniz şarkıyı çalın
En sevdiğiniz şarkıyı dinlemek rahatlamanızı sağlar ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 
Mutlu günler dileriz!