Sinüzit için rahatlatıcı 5 öneri

Yazın uygulayacağın bu 5 öneri ile sinüzit problemini ortadan kaldırabilirsin.

  • 187PAYLAŞIM
  • 31287OKUMA

Deniz suyu çok faydalı

Yaz tatilinde havuz yerine tercihin deniz olmalı. Deniz suyu doğal tuz oranı nedeniyle havuz suyundan çok daha faydalı. Ancak doğru klorlandığı takdirde havuza kafanı sokarak yüzebilirsin.

Yüzme stilini değiştir

Denizde ya da havuzda yüzerken kafanın suda olmasına dikkat etmelisin. Çünkü bu yüzme stili sinüslerde tazyik etkisi yaparak sinüs kanallarının açılmasını sağlar.

Klimalı ortamlardan koşarak uzaklaş

Klima, ortamdaki nemi kurutur. Bu da nefes alırken zorlanmaya ve sinüslerinin dolmasına neden olur. Klimalı ortamlar yerine mümkün olduğu kadar doğal ortamlarda bulunmalısın. Ayrıca bulunduğun ortamdaki nem oranının yüzde 50-60 civarında olması gerekir.

Rutubetten kurtul

Kuru ortamların sinüslere verdiği zarar kadar aşırı nemli hava da mantar enfeksiyonları ve alerjik durumlara zemin hazırlar. Mantar enfeksiyonları ve alerji de sinüzit oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle evinde nem sorunu varsa, mutlaka nemi içine çeken cihazlardan edinmelisin.

Her gün egzersiz

Düzenli spor yapmak diyaframı çalıştırır. Diyaframın çalışması da vücuda giren oksijen miktarını artırır. Burun fizyolojisinin düzelmesini sağlayan spor bu sayede sinüslerin de temizlenmesine neden olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günde 30 dakika spora ayırmalısın.