Polikistik over sendromu belirtileri ve tedavisi

Kadınlarda sık rastlanılan hormon bozukluklarından biri de polikistik over sendromu'dur.

  • 168PAYLAŞIM
  • 28063OKUMA

Polikistik over sendromu yumurtalıklarda hipofiz bezi, böbreküstü bezi ve dokular arasında oluşan etkileşim bozukluğundan dolayı ortaya çıkar. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kronik bir hastalık olarak bilinen polikistik over sendromunu çevresel faktörler ve genetik koşullarda tetikleyebiliyor.

Polikistik over sendromu belirtileri:

Kısırlık, depresyon, aşırı kilo alma, ciltte akne oluşumları, kasık ağrısı ve tüylenme polikistik over sendromu belirtilerinden sadece birkaçı. Özellikle adet düzeninde bozukluk bu hastalığa dair en büyük ipuçlarından biri. Ancak kişiden kişiye bu belirtiler, hastanın şikayetleri bünyesel farklılıklardan dolayı değişim gösterebiliyor.

Teşhis ve tedavisi:

Hastalığın teşhisinde ise kan testleri yapılıyor ve hormon düzeyleri ölçülüyor. Rahatsızlığı en fazla etkileyen insülin olduğu için tiroit fonksiyon testleri, açlık kan şekeri ölçümü, kolesterol ölçümü gibi sonuçlar inceleniyor. Aynı zamanda ultrasonla da hastalık belirlenebiliyor.

Polikistik over tedavisinde amaç; rahim iç tabakasını korumak, gebeliğin olumsuz etkilenmemesini sağlamaya yönelik çözümler bulmak, erkeklik hormonunu azaltmak, kilo alımını engellemek ve insülin direncinden ötürü karşılaşılabilecek hastalıkları önlemektir. Tedavi sürecinde beslenme düzenleyici diyetler, doğum kontrol hapları, erkek hormonu seviyesini düşürücü ilaçlar kullanılıyor.

Polikistik over sendromunun ilerlemesiyle cerrahi müdahaleye de ihtiyaç duyulabilir. Yumurtalıklara elektrik taşıyan küçük iğnelerle müdahale ediliyor ve kistlerin temizlemesi yapılıyor. Yumurtalıklar üzerindeki baskı ortadan kaldırıldıktan sonra yumurtalıklar yeniden düzensiz hormon üretimine başlayarak şikayetler tekrar başlayabiliyor. Bu yüzden tedaviye oldukça uzun süre devam edilmesi öneriliyor.

Kadınlarda hormon bozukluğunun belirtileri

Kadınların hayatını yönlendirmede hormonlar önemli rol oynuyor. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler, bazen bir hastalığın habercisi bazen de enerjik ve iyi hissetmenin sebebi olabiliyor.

13955

En sık görülen 6 kadın hastalığı

Günümüzde kadın hastalıkları giderek yaygınlaşıyor ve kadın hastalığı konusunda doğru bilgiye sahip olmak büyük önem taşıyor.

5100