Beyni zinde tutan öneriler

Düşünmek, çalışmak, hatırlamak gibi gün içerisinde yaptığın her aktivitede beyin sağlığın büyük rol oynuyor. Beyin yaşlandıkça bazı becerilerini de zamanla kaybediyor

  • 28PAYLAŞIM
  • 4645OKUMA

Çevresel uyarının az olduğu ya da riskin sıfıra yakın olduğu ortamlarda beynin bundan olumsuz etkileniyor. Monoton yaşam ve hep aynı işlerle uğraşmak ise beynin giderek gerilemesine sebep oluyor.

Monoton yaşamın bir diğer zararlı etkisi de unutkanlık yapması. Unutmak, beyin yorgunluğundan kaynaklanıyor. Beynini zinde tutmak için öncelikle bir hobi edinmelisin. Çünkü en basit hobiler bile beynin dinlenmesini ve mutlu olmasını sağlıyor.

Beyni zinde tutmak için;

Her gün egzersiz yapmalısın.

Haftada iki kez mutlaka balık tüketmelisin.

Lavantanın sağlığına olumlu etkilerden biri de beynini zinde tutması ve rahatlamanı sağlaması. Gün içerisinde odaklanabilmek için lavanta kokusundan faydalanabilirsin.

Gün içerisinde dinç ve zinde çalışmak istiyorsan, uyku düzenine dikkat etmelisin. Günde 7-8 saat uyumaya özen göstermelisin.

Sakız çiğnemek belleği güçlendiyor, motivasyonu artırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Sakız çiğnerken sürekli yapılan çene hareketi aynı zamanda yaptığın işe odaklanmanı da sağlıyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre odaklanma gerektiren önemli bir iş öncesinde içilen su kişinin beyin faaliyetlerini hızlandırıyor. Suyun genel olarak zihinsel çalışmaları ve beyin faaliyetlerinin hızlandırdığını belirtiyor.

Beynini, hafızanı ve konsantrasyonunu güçlendirmek için gün içerisinde bir küçük parça çikolata tüketebilirsin.

Meditasyon, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendiriyor. Beyin MR’ları meditasyon sonrası beynin öğrenme ve hatırlamayı sağlayan bölgelerinde gri maddelerin arttığını gösteriyor.

Teknolojik aletlerin kullanımı beyne doğrudan zarar veriyor. Çevreye yaydığı ışınlar beynin elektriksel aktivitesin ve işleyişini bozuyor. Bu nedenle kendine yılda birkaç defa da olsa teknoloji detoksu yapmalısın.

Aşırı alkol kullanımı, bellek kayıplarına, uyku bozukluklarına neden olur. Olabildiğince alkol tüketiminden uzak durmalısın.

IQ geliştirme yolları

insan IQ’sunun hayatı boyunca aynı kalacağını düşünür. Aslında IQ oldukça esnek bir birimdir ve gün içerisinde bile IQ seviyeni değiştirebilirsin.

5866

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor, Profesör Jim Horne, kadınların beynini erkeklere göre daha ço

5646