Moda dünyasının skandalları!

 Modacıların çılgın ve sıradışı insanlar oldukları bir sır değil. Farklı düşünce tarzlarıolmasa bu harika tasarımlar ortaya çıkamazdı. fakat moda dehalarının isimlerinin skandallarla anılacağını tahmin edermiydiniz?     Tasarımcıların koleksiyon kopyalamasından, sahte diye satılan gerçilave kürklere kadar moda dünyası büyük skandallarla dolu. Ünlü modacıların şöhretine leke süren hatta kariyerlerini bitiren skandallar basit aşk kavgaları değil.  İşte moda […]

  • 24PAYLAŞIM
  • 3994OKUMA

 Modacıların çılgın ve sıradışı insanlar oldukları bir sır değil. Farklı düşünce tarzlarıolmasa bu harika tasarımlar ortaya çıkamazdı. fakat moda dehalarının isimlerinin skandallarla anılacağını tahmin edermiydiniz? 

 
 Tasarımcıların koleksiyon kopyalamasından, sahte diye satılan gerçilave kürklere kadar moda dünyası büyük skandallarla dolu. Ünlü modacıların şöhretine leke süren hatta kariyerlerini bitiren skandallar basit aşk kavgaları değil. 

İşte moda dünyasını karıştıran büyük skandallar!
Sarhoş Galliano

Bir barda sarhoş olup anti semitik konuşmalar yaptıktan sonra Dior’dan uzaklaştırılan John Galliano, moda dünyasının birçok ismi tarafından destek görse de 2011’de gerçekleşen skandal’dan sonra eski haline geri dönemedi. 

 Galliano’nun sarfettiği sözler yalnızca insanlar tarafından değil, bu tür konuşmaların yapılmasının yasak olduğu Fransa Hükümeti tarafından da cezalandırıldı. Galliano 6.00 euro ceza ödemeye mahkum edildi.

Ayrıca Dior markasına zarar verdiği için de 1.17 milyon euro da eski çalıştığı moda evine ödeyen Galliano, artık daha dikkatli.
Kürk skandalı

 Sahte diye satılan gerçilave kürkler moda dünyasının en kanlı skandallarından biri.
Hala devam eden bu skandal ilk olarak 2007’de ortaya çıktı. 

 Tommy Hilfiger, Baby Phat ve Sean John gibi büyük markalar bir halkla ilişkiler ve reklam kabusu yaşamaya başladığında ortaya çıkan skandalda, markaların sahte kürk adı altında sattıkları malzemenin aslında Rakun köpeğinin gerçilave kürkü olduğu anlaşıldı.
Ralph Lauren’in ilham perisi

 Yves Saint Laurent’in erkek kıyafeti, smokinlerden esinlenerek tasarladığı kadın takım elbiseleri 1966 yılında moda dünyasına damgasını vurmuştu. 1994 yılında ise Ralph Lauren bir elbisesinin tasarımında aynı çizgileri kullanınca iki moda devi arasında gerginlik yaşandı. YSL, Ralph Lauren’e açtığı davadan 400,000 dolar tazminat kazandı.

Ralph Lauren ise YSL genel müdürüne hakkında karalama kampanyası başlattığı ve model çaldığına dair iftira attığı gerekçesiyle açtığı davadan 90,000 dolar tazminat aldı.
Marc Jacobs

 Marc Jacobs’un adı 2008’de moda haftasında meydana gelen bir rüşvet skandalıyla gündeme geldi. 

 Ünlü tasarımcı koleksiyonunu sergilemek üzere kiraladığı mekanın yöneticilerine rüşvet vermekle suçlandı. Marc Jacobs bu rüşvet skandalı sonucunda iki sene moda haftalarından men edildi ve 1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.
Kardashian çantaları

 Skandal kelimesi ve Kardashian soyadının bir araya gelmemesi tabiiki mümkün değil. Amerika’da Sears adlı mağazada satılmak üzere bir çanta koleksiyonu hazırlayan Kardashian’lar Monica Botkier adlı bir moda tasarımcısının suçlamasıyla karşılaştı.

Monica Botkier, Kardashianların kendi çanta koleksiyonundan bir hayli esinlendiğini ve hatta onun koleksiyonunu çaldıklarını iddia ediyordu.

Fakat asıl skandal Kardashian çantalarının üretildiği yerlerin merdiven altı atölyeler olduğu anlaşılınca ortaya çıktı.
Victoria’s Secret

 Victoria’s Secret meleklerinin skandallarla ne işi olur diyorsanız bir kez daha düşünün. Victoria’s Secret firması yalnızca organik pamuk kullanacağını açıkladıktan sonra meydana geliyor.

Ünlü iç çamaşırı firmasının pamuk tedarikçilerinden biri, merdiven altı atölylerde kötü çalışma koşullarında çocuk işçiler çalıştırıyordu. 
Sonunda Victoria’s Secret firmasının bu durumdan haberdar olmadığı ortaya çıktı