Kız çocuğu yetiştirirken yapılan hatalar

Her ebeveyn çocuğunu mükemmel yetiştirmenin yolunu bildiğini düşünür. Ancak ebeveynlik matematiksel bir şey değildir. Çocuğunun kişiliğine göre davranmak için onu yakından tanıman gerekiyor.

  • 30PAYLAŞIM
  • 4890OKUMA

Ebeveynlerin kız çocuğu yetiştirirken en çok yaptığı 5 hata:

“Sen dur ben yaparım”

Çocukların için fazla koruyucu olabilirsin. Ancak bu onların gelişimini olumsuz engelliyor. Kızının yapmaya çalıştığı her işi onun yerine yapmamalısın. Bırakın denesin ve yapmaya çalışsın.

“Bu hiç de hanımefendi bir davranış değil”

Kız çocuğu yetiştirirken onu “hanımefendi” kalıbına sokmaya çalışmamalısın. Bu kalıbın dışına çıkan davranışlarında onu azarlamamalısın.

“Onu örnek al”

Kızını kuzeni ya da bir arkadaşı gibi olmaya yönlendirme. Bu onun benzersiz kişiliğinin oluşmasını engeller.

“Fazla kafana takma”

Kızın sana bir sorununu anlattığında onu geçiştirmeye çalışma ” Fazla kafana takma” gibi kısa cevaplar ileride aranızda oluşacak anlaşmazlıkların temelini atabilir.

“Az ye”

Kızının kilo almaya başladığını tespit edersen ona “az ye” gibi ifadeler kullanmaktan kaçınmalısın. Yemek yenmediği sırada sağlıklı beslenmeden bahsedebilir ya da yemekleri hazırlarken sağlıklı beslenme ilkelerine göre hazırlayabilirsin.

Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler

Çocukların kontrolsüz televizyon izlemeleri kişiliklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer çocuğunun nitelikli bir televizyon izleyici olmasını istiyorsan, bazı noktalara dikkat etmelisin.

4050

Çocuklara yapılmaması gereken davranışlar

Çocuğuna farkında olmadan yaptığın davranışlar, gelecekte büyük travmalar yaşamasına neden olabilir.

4655

Çocuğuna mutlaka öğretmen gereken 4 şey

İyi bir ebeveyn olmak, çocuğunun istediği her şeyi vermek anlamına gelmiyor. Onun yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, sevgi ve şefkat göstermek çok daha büyük önem taşıyor.

3878

Sınav kaygısı ile başa çıkmanın 3 yolu

Çocuklarınız sınav öncesi, sınav sırası ya da sınav sonrasında başa çıkamadığı bir kaygı duygusu yaşıyorsa, bu önerilerle onu yönlendirebilirsiniz.

3735