Kıyafetlerin ömrünü uzatacak 6 pratik bilgi

Kıyafetlerin ömrünü uzatacak pratik bilgiler ile en sevdiğin bluzunu uzun yıllar kullanabilirsin.

Kadınların alışveriş tutkusu, güncellenen moda trendleri ve bitmek tükenmek bilmeyen alma isteği birleşince alışveriş listeleri abartılıyor; sonuç olarak kredi kartı ekstreleri de kabardıkça kabarıyor.

Ancak sezonda çok az giydiğin bir kazak, diğer sene geldiğinde ya tüylenip eskiyor ya giyilemez duruma gelmiş oluyor. Avuç dolusu para harcadığın kıyafetlerini daha uzun süre kullanmak istiyorsan, önerilerimize göz atabilirsin.

Sık yıkama

İç çamaşırların ve çorapların dışında diğer kıyafetlerini her gün yıkaman onların kısa sürede yıpranmasına neden olur. Ayrıca parfüm ve deodorant kullanırken kıyafetlerine sıkmamaya özen göstermelisin. Çünkü parfüm ve deodorantlar kıyafetlerinde leke yapabilir.

Kuru ütüleme

Uzun süre sıcağa maruz kalan kıyafetler zamanla kendini bırakabilir, rengi solabilir ve çekebilir. Kıyafetlerindeki kırışıklıkları ortadan kaldırmak için hafif nemli ütülemelisin.

Deterjan seçimi

Kıyafetlerinin çabuk yıpranmaması için, deterjan satın alırken içeriğinde çok fazla endüstriyel madde olmayanları tercih etmelisin. Renkli ve beyaz kıyafetlerini ayrı deterjanlarla yıkamaya özen göstermelisin.

Ayakkabı kalıbı

Severek aldığın ayakkabılarının şeklinin bozulmaması ya da kutular içinde ezilmemesi için ayakkabı kalıplarından satın alabilirsin. Ayakkabı kalıpları, ayakkabılarının şeklini koruyarak ilk aldığın günkü gibi zarar görmemiş halde kalmalarını sağlar.

Boyama

Pantolon, ceket gibi kıyafetlerinin fermuarlarının kararmaması ya da renginin atmaması için onları oje ile boyayabilirsin. Maniküründe kullandığın şeffaf, renksiz oje ile boyayarak orjinal renklerini koruyabilirsin.

Asma işlemine dikkat

Kıyafetlerinin deforme olmaması için, onları askılarına uygun tekniklerle asmalısın. Kumaşı kendini bırakmaya uygun kıyafetlerini asmamaya, ince kumaşlı parçaların askıda yırtılmasını önlemek için iç tarafındaki iplerden asmaya özen göstermelisin.

Duşakabin temizliğinin pratik yolları

Banyoda duşunu alırsın ve temizlenirsin. Peki ya duşakabinin kapısı? O pek temiz kalmayabilir. Ancak bunun da bir yolu var. Duşakabinlerin cam kapılarındaki su izlerini temizleme ve temiz kalmasının s

4274

Pratik çamaşır düzenleme fikirleri

Düzenli temizlik yapsan da ev işleri hiç bitmez. Bulaşık, çamaşır, ütü, yemek derken liste uzuyor. Özellikle çamaşır düzenleme ve yıkama her gün tekrarlanan işlerin başında yer alıyor.

4753