Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kadınlarda kalp krizi belirtileri; bir ay, bir hafta ya da birkaç gün önce başlıyor. Ancak, bu belirtilerin birçoğu önemsenmiyor ve kalp krizine bağlı ölüm oranı giderek yükseliyor.

  • 151PAYLAŞIM
  • 25368OKUMA

Kalp krizi, kadınların ölüm nedenlerinin başında geliyor. Aşırı kilo, yoğun stres ise en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Kadınların çoğunluğu, erkekler kadar kalp krizi riskine sahip olduklarını kabul etmeseler de, istatistikler kadın ölümlerinin %50’sinin kalp krizinden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Yorgunluk

Aniden gelen bir yorgunluk ve bitkinlik hissediyorsan, dikkate almalı ve en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısın. Çoğu zaman yok sayılan yorgunluk belirtisi, kalp krizinin sinyallerini veriyor olabilir.

Nefes azlığı

Bazen nefes almak da zorlanabilir, bununla beraber göğüs ağrısı da çekebilirsin. Bu şikayetlerin, kadınlarda kalp krizi belirtileri arasında yer aldığını unutmamalısın.

Kadınlarda kalp sağlığı için 7 öneri

Soğuk algınlığı belirtileri

Vücudun yapış yapış olması, bulantı hissi ve soğuk soğuk terleme gibi belirtiler de görülebilir. Bunlar aynı zamanda soğuk algınlığı belirtileridir. Araştırmalar, kadınlarda kalp krizi öncesinde 2 hafta boyunca bu belirtileri gösterdiklerini ortaya koyuyor.

İştah kaybı

Kadınlarda kalp krizi belirtileri arasında aniden iştah kaybı, huzursuzluk ve endişe de bulunuyor.

Göğüs ağrıları

Kalp krizinin genel belirtilerinden kabul edilen göğüs bölgesindeki acı ya da rahatsızlık dikkate alınması gereken bir gelişmedir. Bu ağrı vücudunun üst bölgesinde veya karnın da da yaşanabilir.

Yanma hissi

Kalp bölgesinde yanma, göğüste sıkışma, kendini ağır hissetme gibi belirtiler kadınlar için de geçerli. Bu belirtiler zaman zaman sol kola doğru uzanabilir.

Kalbin hızlı atması

Kalbin hızlı ve düzensiz atması, sıvı birikmesi, şişkinlik gibi belirtiler de, kalp krizi öncesi kadınların hissedebilecekleri gelişmeler arasında yer alıyor.

Kadın ve erkek kalbinin 10 farkı

Kadınların erkeklerden daha hassas olduğu bilimsel olarak da onaylandı. Çünkü kadın kalbinin damarları daha ince, daha hassas ve büzüşmeye daha meyilli. İşte, kadın ve erkek kalbi arasındaki 10 önemli

82485

Kalp krizi riskini artıran faktörler

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner arter damarlardan veya dallarından herhangi birisinin tıkanmasıyla başlıyor. Bu durumda geriye dönüşü olmayan kalp kası hasarı oluşuyor ya da kalp krizi meydana geli

3630

Kadınlarda kalp sağlığı için 7 öneri

Kadınlarda kalp sağlığını korumak için risk faktörlerini tanımak ve buna yönelik önlemler almak yaşamsal önem taşıyor.

9307