Grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler

Okulların açılması, hava ısısındaki ani değişiklikler grip salgını riskini de artırıyor. Uzmanlar ise gribe karşı en etkin koruma yönteminin grip aşısı olduğunu belirtiyor.

  • 20PAYLAŞIM
  • 3329OKUMA

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Uzmanlar grip aşısının eylül sonundan ekim ortalarına kadar “tam zamanı” olduğunu söylüyor. Ancak grip aşısı Ekim ayından itibaren Ocak, Şubat ayına kadar da yaptırabiliyor.

Grip aşısının yan etkileri

Aşının ciddi bir yan etkisi olmadığı belirtiliyor. Ancak yumurta alerjisi olanlar, aşıya karşı alerjisi olanlar, ateşli hastalık geçirmekte olanlar, 4 ayın altındaki hamileler, 6 ayın altındaki bebekler ve önceki aşılarından sonra grip tablosu yaşayanlara uygulanmaması tavsiye ediliyor.

Kimler yaptırmalı?

Grip aşısını başta gebeler olmak üzere 65 yaşın üzerinde olan; astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve kan hastalığı olan kişilerin mutlaka yaptırması gerekiyor.

Grip aşısı ne kadar süre korur?

Grip aşısı yapıldıktan 10-12 gün sonra koruyucu etkisi başlıyor. Koruyuculuk yaklaşık 6 ay sürebiliyor. Sağlıklı erişkinlerde yüzde yetmiş, yaşlı kişilerde ise yüzde altmış oranında koruyucu olduğu belirtiliyor.

Grip aşısı nereden yapılır?

Grip aşısı, erişkinlerde omuz kasına ya da deri altına uygulanıyor. İki yaşın altındaki çocuklarda ise iç bacak kaslarına uygulanıyor.

Kötü niyet hasta ediyor!

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan`a göre, insanın mutlu olması için yaşadıklarını doğru algılaması çok önemli.  Prof. Tarhan aynı konumdaki insanların farklı bakış açılarının, hayata yükledikl

3647