Hamile eşlere nasıl davranılmalı?

Hamilelik, zor bir süreçtir. Dokuz ay bir bebeği karnında taşımak, duygusal değişiklikleri, endişeleri, ağrıları ve çok sayıda sorunu beraberinde getirir. İşte bu dönemde eşler de hamile anne adaylarına yardımcı olmak için elinden geleni yapmalı.

  • 22PAYLAŞIM
  • 3570OKUMA

Baba adayları eşlerinin hamileliği sırasındaki değişiklikleri aslında birlikte yaşarlar ancak çoğunlukla neler yapabileceklerini bilemezler. Oysa eşlere yardım etmek için bazı ipuçlarını takip ederlerse, 9 aylık süre anne adayları için çok daha kolay geçecektir.

İşte hamile eşlere yardım etmenin ipuçları:

Yardım edin

Evi süpürmek, bulaşıkları yerleştirmek, çamaşır makinesine çamaşırları atmak ya da küçük akşam yemekleri hazırlamak hamile bir anne adayına yapılacak en büyük yardımdır. Bu yardımlar, hormonları alt üst olmuş bir anne adayının anlık öfkelerinden de kurtulmasını sağlar.

Yanında olun

Eğer anne adayı hava eksi 10 derece soğukken bir anda greyfurt suyu isterse, bunun o saatte olmayacağını anlatmaya çalışmak için zaman harcamayın. Zor da olsa dışarı çıkın ve eşinizin bu isteğini yerine getirmeye çalışın. İnanın çok işe yarayacaktır. Üstelik yıllar sonra birlikte güleceğiniz bir anınız olacak.

Ona vakit ayırın

Eşinizle birlikte akşam yemeğine çıkın, sinemaya gidin ya da birlikte kısa bir gezintinin ardından kahve ya da çay molası verin.

Kitaplar okuyun

Hamilelik döneminde yapılması gerekenlere ilişkin bir kitap almak ve bunu eşinizle birlikte okumak, eşinizin çok mutlu olmasını sağlar. Bu davranışınız hem kendisine hem de doğacak bebeğinize ne kadar çok ilgi duyduğunuzu gösterecektir.

Romantik olun

Onu sevdiğinizi gösterecek küçük bir hediye, bir demet taze çiçek ve hatta bir kart eşiniz için büyük bir mutluluk yaratacaktır. Bir manikür ve pedikür randevusu, eşinizi ne kadar önemsediğinizi gösterecektir.

Eşinizi rahatlatmaya çalışın

Küçük bir sürpriz yapın. Küveti ılık su ile doldurup ona köpük banyosu hazırlayın. Yine omuzlarına ya da sırtına hafif bir masaj yapmak eşinizi rahatlatacaktır.

Hamilelik giysileri alın:

Hamilelik sırasında eşinizin değişen vücuduna uygun giysilere ihtiyaç duyacağı bilinen bir gerçek. Onu alışverişe götürün ve hamileliği süresince kullanabileceği kıyafetleri denemesi için ona istediği kadar zaman tanıyın. Onu güzel bulduğunuzu hissetmesini sağlayın. Bu birlikte geçireceğiniz harika bir zaman olacaktır ve o saatleri eşiniz sonsuza kadar hatırlayacaktır.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

15414

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

11760

Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

11540

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

12313