Evdeki küçük alanlar için doğru dekorasyon önerileri

Evdeki küçük alanlar için doğru dekorasyon önerileri, Evinizdeki küçük alanları doğru bir şekilde dekore etmek ist

  • 19PAYLAŞIM
  • 3056OKUMA

Günümüzde binalar büyüdükçe evler küçülmeye başladı ancak evleriniz küçük ve şekilsiz diye üzülmeyin! Artık küçük mekanları dekore etmek daha kolay ve daha az masraflı. Evinizin dar olması sizi şahane bir dekorasyon yapmaktan alıkoymamalı ve doğru parçaları kullandığınızda kocaman evlerden daha kullanışlı evler yaratabilirsiniz.

İşte evinizdeki küçük alanları doğru bir şekilde dekore etmeniz için öneriler…

Zemine sıfır mobilya tercih etmeyin

Öncelikle mekanınız küçük olduğu için hacimli mobilyalar asla kullanmamalısınız. Küçük ebatta üretilmiş mobilyaları tercih etmelisiniz. Örneğin: Büyük bir berjer yerine konforlu sandalye tipi bir berjer gibi. Doğrudan zemine oturan mobilyalar yerine ayaklı objeler seçmelisiniz, cam tablalı metal ayaklı masa ve sehpalar kullanarak şeffaflığı ön planda tutmalısınız. Kütlesel dolap ve kitaplıklar yerine duvara monte kitaplıklar kullanmalısınız. Böylelikle zeminde hacim olarak yer kaplamayacaktır. Perdelerinizi mutlaka tavanı yüksek gösterecek şekilde seçmelisiniz yani bağlamalı bir fon yerine yere bırakılmış düz bir fon gibi tavandan aşağıya indirmelisiniz ve asla kısa tüller kullanmamalısınız.

Yansıma

Açık renkler odayı daha geniş gösterir fakat doğru renkler bir araya geldiğinde bir duvarda ilginç ve geniş bir oda görüntüsü yaratmanızı sağlayabilir. Bu noktada önemli olan evin ne kadar ışık aldığıdır. Özellikle ihtiyacınız olmayan eşyalardan kaçının ve duvarlarda sıcak havayı sağlamak için duvar kağıdı, dekoratif boya ve ayna kullanın. Yansıma küçük mekanlarda oldukça önemlidir, mimaride tavanları yüksek, mekanları geniş göstermek ve daha şık durmasını sağlamak için blok aynalar kullanmalısınız. Yansıma, dekorasyonun en önemli parçasıdır. Bir odayı karşılıklı aynayla kaplandığınızda ortamı daha geniş göstermiş olursunuz.

Boş alanları değerlendirin

Evinizdeki renk dağılımını yaparken seçtiğiniz mobilya ve duvar renkleri aynı tonlarda olursa mekanınızı daha büyük gösterebilirsiniz. Küçük mekanlarda büyük desenli kumaşlardan kaçınmalısınız, küçük desenli kumaşlarla daha şirin bir ortam sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı belirlerken depolamanız gereken eşyalarınızın neler olduğunu iyice analiz edin. Bunları depolamak ve yeterli dolap sağlamak için evinizde boş kalan tüm alanları değerlendirin. Dolap içlerini ihtiyaçlarınıza göre tasarlandığınızda hem daha hacimli kullanım hem de daha düzenli görüntü elde edersiniz.

Kapı üstleri koridor boşlukları ve duvarda kalan tüm boşluklara dekoratif kapaklı raflarla depolama alanları elde edebilirsiniz. Bir dolabın içini ihtiyacınıza göre düzenlendiğinizde eşyanın sığmama ihtimali yoktur, önemli olan neyi nereye koyacağınızdır ve tüm boş alanları iyi değerlendirmektir. Hacimli dolaplarınızın renklerini mutlaka duvar boyası ile aynı tutun ki duvarla dolap bütün dursun ya da kapaklarında tablo görüntüsü sağlayın. Böylece hem depolama hem de dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aydınlatmalar

Aydınlatma ise en çok önem verilmesi gereken konudur ve mutlaka gün ışığı kullanmanız gerekir. Hem evinizin soğuk görünümünü yumuşatır hem de nokta ışık kullanıldığında daha geniş mekanlar elde edebilirsiniz. Özellikle aydınlatmanızı seçerken büyük hacimlerden kaçının.

Abajur ve lambader gibi aydınlatmalar kullanmanızı tavsiye ederim. Tavandan inen büyük çaplı avizeler hem tavanınızı alçak gösterir hem de evinizi daraltır. Evinizde canlı ve renkli çiçekler kullanmanız daha sıcak bir görünüm sağlamanıza büyük yardımcıdır.

Kadinvekadin.net özel haberidir.

KAYNAK :

Her Öğünden 100 Kalori Azaltmanın 15 Yolu

Günde 300 kalori azaltmak haftada 2100 kalori azaltmak demektir. Bu da fark etmeden ayda 1 kilogram kaybetmek..

4991

Cildi Güzelleştiren 8 Yiyecek

Beslenme uzmanı Dana James’in cildi güzelleştirecek yiyecek önerileri var.

3598

Karın Bölgesini Saklayan Moda Hileleri

KARIN BÖLGESİNİ SAKLAYAN MODA HİLELERİ - Ne yaparsanız yapın göbek yağlarınızdan kurtulamıyor ve bu durum kıyafetlerinizi de etkiliyorsa bize kulak verin.

4582

Bahar İçin En Trend 10 Stil Tüyosu

BAHAR İÇİN EN TREND 10 STİL TÜYOSU - Gardırobunuzu bahara hazırlarken yeni olarak ne yapabiliriz İşte size en trend 10 stil tüyosunu veriyoruz..

7035