Evde pedikür yapmanın püf noktaları

Bakımlı ayaklar hem kendini iyi hissettirir hem de ayak sağlığın için büyük önem taşır. Güzel ayaklara sahip olmanın yolu pedikür olsa da, evde pedikür yapmanın da püf noktaları var.

  • 39PAYLAŞIM
  • 6433OKUMA

Bakımlı ayaklar hem kendini iyi hissettirir hem de ayak sağlığın için büyük önem taşır. Güzel ayaklara sahip olmanın yolu pedikür olsa da, evde pedikür yapmanın da püf noktaları var.

Özellikle kış aylarında sadece görüntüsüne bakarak aldığın ayakkabı, bot ve çizmeler ayaklarının havasız kalmasına neden olabilir. Evde pedikür yapmanın püf noktalarını bilirsen, çok kısa sürede şık ve güzel ayaklara sahip olabilirsin.

Önce canlandır

Gün boyunca havasız ve yorgun düşen ayaklarına öncelikle masaj yaparak başlayabilirsin. Nane özlü bir losyon ile yapacağın masaj, yorgun ayaklarının kaybettiği gücü geri kazanmasına yardımcı olur.

Peeling şart

Haftada en az bir kez ayaklarındaki ölü derileri ayak törpüsü ile temizlemelisin. Böylece günden güne ayaklarının daha yumuşak olduğunu fark edeceksin.

Hafif hareketler uygula

Cilt kalınlıklarını aşırıya kaçmadan nazik hareketlerle törpülemelisin. Çünkü cilt törpüleme sırasında fazla bastırmak, koruyucu cilt tabakana zarar verebilir.

Doğal yapısını koru

Tırnak kesimi yaparken düz kesmeye özen göstermeli ve tırnağının doğal yapısı dışında şekil vermeye çalışmamalısın. Tırnaklarını kesmekte zorlanıyorsan haftada iki kere yoğun nemlendirici ile masaj yapabilirsin.

Kütikül yağı

Pedikürün ömrünü uzatmak istiyorsan kütikül yağını deneyebilirsin. Kütikül yağı, şeytan tırnağı çıkmasını önler ve etlerinin kurumasını engeller. Düzenli olarak her gün uygulayabilirsin.

Suyla temasa dikkat

Pedikürden sonra bir süre ayaklarını su ile temas ettirmemelisin. Çünkü ojelerinin kuruması ve güçlenmesi için en az 12 saat geçmesi gerekiyor.

Ojesiz asla

Pedikür sonrası tırnaklarını oje ile taçlandırarak mükemmel bir görünüme kavuşabilirsin. Ani oje soyulmalarına da önlem olarak, makyaj çantanda mutlaka oje bulundurmalısın.

Nemlendir

Kokulu nemlendiriciler yerine kokusuz nemlendiriciler tercih etmelisin. Çünkü kokulu nemlendiriciler tırnaklarındaki ojelerin kısa sürede soyulmasına neden olur.

Evde ayak bakımı nasıl yapılır?

Yaz mevsimi yaklaşırken "evde ayak bakımı nasıl yapılır?" sorusu da akıllara geliyor.

18683