Duşakabin temizliğinin pratik yolları

Banyoda duşunu alırsın ve temizlenirsin. Peki ya duşakabinin kapısı? O pek temiz kalmayabilir. Ancak bunun da bir yolu var. Duşakabinlerin cam kapılarındaki su izlerini temizleme ve temiz kalmasının sağlamak için birkaç ipucunu takip etmek yeterli.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4274OKUMA

Biriken izleri temizlemek:

Genellikle sirkenin banyo köpüklerinin izlerini çıkardığı bilinen bir gerçek. Ancak bunun için sirkeyi öncelikle ısıtmalısın. Fakat sirkenin tek başına leke çıkarıcı olarak kullanılması, eğer duşunun tabanı ya da duvarları taş ise zarar verebilir. Bunun yerine sıvı sabun ile sodanın karıştırılması çok daha işe yarayacak bir çözümdür. Karışımı camı çizmeyecek bir sünger ile uygulayıp ve durulayabilirsin.

İşini geciktirme:

Duşunu tamamlamak üzereyken, kabinin cam kapısını ılık suyla temizlemek lekeleri daha kurumadan yok etmeye yarayacak. Ayrıca duşun ardından cam kapıyı temizlemek için yeniden ıslanmana da gerek kalmayacak. Bir sünger ya da temizleme bezi kullanarak duşakabinin cam kapısını temizlemen yeterli.

Narenciye çözümleri

Duşakabin kapılarının birikmiş lekelerini temizlemek için bir başka dokunuş ise narenciyeden geliyor. Yarım limonu karbonat ile karıştırarak cam kapıları temizleyebilirsin. Cam temizlendiğinde kapıya limon yağı sürmek de uzun süre lekelenmesini önler. Çünkü limon yağı; suyun cam kapıdan akışını kolaylaştırır. Böylelikle sabun camda kuruyarak leke bırakmaz.

Farklı malzemeler kullanmak:

Şayet duşakabininin cam kapısının çerçevesi metal ise temizlik için eski bir dış fırçası kullanabilirsin. Ayrıca eski bir jilet dikkatlice kullanıldığında cam üzerindeki izleri kesinlikle yok eder. Ardından ılık suyla durulaman yeterli olur.

Çek-çek kullanmak:

Aslında en ideali, duşakabinin cam kapısındaki lekelerin oluşmasını önlemek. O nedenle her duşun ardından cam kapıyı, kısa saplı bir çek-çek kullanarak temizleyebilirsin. Böylelikle izlerin oluşmasını önlemiş olursun.

Duş spreyi yapabilirsin:

Duş spreyi kullanmak, köşe bucak temizliği çok daha kolay hale getirir. Kimyasal kullanmadan kendi duş spreyini yapabilirsin. 1 bardak su, yarım bardak sirke, biraz bulaşık deterjanı ve istediğin parfümden 10-20 damlayı karıştırmak duş spreyin için yeterli olur. Duş spreyini kabinin içinde tut ve duşun ardından camlara sıkarak çek-çek ile temizle. Bu arada, eğer duşakabinin tabanı ya da duvarlar taş kaplıysa, hazırlayacağın duş spreyine sirke koymamalısın. Sirke taşlara zarar verebilir ya da matlaştırabilir.

Pratik çamaşır düzenleme fikirleri

Düzenli temizlik yapsan da ev işleri hiç bitmez. Bulaşık, çamaşır, ütü, yemek derken liste uzuyor. Özellikle çamaşır düzenleme ve yıkama her gün tekrarlanan işlerin başında yer alıyor.

4753

Kıyafetlerin ömrünü uzatacak 6 pratik bilgi

Kıyafetlerin ömrünü uzatacak pratik bilgiler ile en sevdiğin bluzunu uzun yıllar kullanabilirsin.

33611