Doğum sonrası kilo vermenin yolları

Kadınlar her zaman hamilelikte alınan kiloların nasıl verileceğini ya da vücutlarının hamilelik öncesine nasıl döneceğini merak ederler. Annelerin doğum sonrasında kilo vermelerinin tabii ki yolları var. Ancak bunların ipuçlarından bahsetmeden önce iki şeyi hatırlamakta fayda var.

  • 24PAYLAŞIM
  • 3962OKUMA

Sabırlı ol

Unutmamalısın ki vermek istediğin kiloyu alman 9 ay sürdü. Bu kiloyu bir ayda vereceğini düşünmek çok da mantıklı bir beklenti olmaz. Önce küçük bebeğinle ilgilenmek için kendine zaman tanımalı ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmelisin.

Azimli ol

Mümkün olduğunca azimli olmalı ve ideal kilona kavuşmaya çalışmalısın. Uzmanlar doğumdan sonra kilo vermenin çok önemli olduğunu vurguluyor. Aksi takdirde 15-20 yıl sonra aşırı kilo olarak vücutta kalabileceğine dikkat çekiyor.

Doğum sonrası kilo vermenin yolları:

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeye özen göster

Hamileliğin ardından kilo vermenin anahtarlarından biri, aslında daha bebeğini kucağına almadan buna hazırlık yapmaktan geçiyor. Doktorunun belirlediği miktarda kilo almak ve hamilelik boyunca egzersiz yapmak hem seni sağlıklı bir doğuma hazırlayacak hem de sonrasında kilo vermini kolaylaştıracak.

Asla öğün atlama

Doğumun ardından bazı öğünleri atlayarak hızlı kilo vermek çekici gelebilir. Ama asla bunu yapmamalısın. Bebeğini emzirdiğin için günde yaklaşık 1800 kalori alman gerekiyor. Bu nedenle günlük 1200 kaloriden az alman sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelik sonrasında en ideali haftada 500 gram ile 1 kilogram arası kilo vermektir. Doğumun hemen ardından uykusuz geçen geceler yaşıyorsan, mecburen bazı öğünleri atlayabilirsin. Bunu telafi etmek için öğünler arası buzlu içecekler ve piyasada satılan hızlı yiyecekler açığı kapatmana yardımcı olur.

Bol bol su iç

Mümkün olduğunca su içmek herkes için önemli. Aynı zamanda su içmek ironik de olsa kilo vermene yardımcı olur çünkü daha az yemek yemeni sağlar. Günde ne kadar su içilmesi gerektiğine ilişkin birçok öneri var ancak genel kabul günde en az 8 bardak su içmek. Eğer su içmekte zorlanıyorsan, demlenmiş su içmeyi deneyebilirsin. Meyve, sebze ve bitkiler ile karıştırdığın su aynı zamanda detoks görevi görür.

Egzersiz önceliğin olsun

Her gün egzersiz yapmak için spor salonuna gidip saatler geçirmek bir süre için zor olabilir. Ancak bu yine de egzersiz yapamayacağın anlamına gelmiyor. Bebeğini arabasında dolaştırmak bile kalp atışınızı hızlandırır ve kalori yakmana yardımcı olur.

Yediğin şeyleri yaz

Bu yapacağın en rahatsız edici şey olsa da, faydasını çok kısa sürede göreceksin. Yediklerini yazdığında, bir sonrakini yemeden önce iki kez düşüneceksin.

İyi uyu

Yeni doğan bir bebeğe bakmak ve aynı zamanda uyumak pek kolay değildir. Ancak kilo vermek için uyumak gerekli. Her ne kadar zor olursa olsun, bebeğin uyuduğunda sen de uyumaya çalışmalısın.

Bebeğinizi emzir

Bebeğini emzirmek kalori yakmanı sağlar ve bu da kilo vermene yardımcı olur. Mümkün olduğunca bebeğini emzirmeye çalışmalı ve kısa sürede vazgeçmemelisin.

Karın şişkinliğine ne iyi gelir?

Kilo vermek kolay değil; zaman, sabır ve emek gerektirir. Ancak birkaç öneri ile karın şişkinliğini bir günde azaltabilirsin. Böylelikle olduğundan daha zayıf görünebilirsin.

22876

Beyaz çay ile zayıflama yolları

"Gençlik aşısı" olarak bilinen beyaz çay, bildiğimiz tüm çay çeşitlerini hafızalardan sildi süpürdü, bizi derinden etkiledi.

9674

Doğum sonrası işe dönüş sendromunu önlemenin 3 yolu

Bebeğinin doğumundan sonra günler hızla akıp geçti. Doğum iznin sona erdi ve artık işe başlıyorsun. Bir yandan bebeğini bakıcıya bırakıp işe gitmenin stresi, diğer yandan uzun bir aradan sonra iş yaşa

3990

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Havalar soğumaya başlayınca hareketsiz günler de başlıyor ve fazla kilolar kaçınılmaz oluyor. Vücut direncinin azaldığı kış aylarında yeterli ve dengeli beslenerek kilo almanın önüne geçebilirsin.

4935