Çocuğu kış hastalıklarından korumanın 10 yolu

Kış aylarında kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması özellikle çocukları hastalıklara karşı savunmasız hale getiriyor. Ancak alacağın basit önlemlerle çocuklarını kış hastalıklarından koruyabilirsin.

  • 24PAYLAŞIM
  • 3906OKUMA

Eller sık sık yıkanmalı

Çocuğunun ellerini sabunlu suyla sık sık yıkaması hem üst yolunum enfeksiyonlarına karşı korur hem de bulaşıcı hastalıkları önler. Özellikle dışarıdan geldiğinde, kişilerle temas ettiğinde, ellerine doğru hapşırdığında mutlaka ellerini yıkaması gerektiğini hatırlatmalısın.

C vitamini dopingi

Çocuğunu kış hastalıklarından korumak için, bol bol C vitamini almasını sağlamalısın. Mandalina, limon, kırmızı lahana, kuru kekik, kivi, brokoli, ıspanak ve karnabahar gibi besinler C vitamininden oldukça zenginler.

Demir ve mineral çok önemli

D vitamini ile mineraller bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için kış mevsiminde çok önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden çocuğunun sadece C vitamini değil, demir ve mineral içeren tüm besinleri düzenli tüketmesine özen göstermelisin.

Kat kat giydirme

Dışarı çıkarken çocuğunu çok kalın giydirmemelisin. Çünkü kat kat giydirilen kıyafetler terlemesine yol açar. Kış aylarında ısıyı koruyan kıyafetler tercih ederek, orta kalınlıkta 2-3 kat giydirmen yeterli olur. Isı kaybının önüne geçmek için başını da sıkı korumalısın.

Hastayken öpme

Hastayken çocuğunu öptüğünde onun da hasta olmasına sebep olabilirsin. Tükürük ve ağız salgınla temas etmemesi için hapşırırken veya öksürürken ağzını kapamaya özen göstermelisin.

Atkı ve eldivenleri sık yıkayın

Sürekli kullanılan atkı ve eldivenler üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Çocuğunu üst solunum yolları hastalıklarından koruyabilmek için atkı, eldiven gibi aksesuarlarını her gün yıkamanda fayda var.

Oda ısısı sabit olmalı

Çocuğunu çok sıcak odada yatırmamalısın. Çünkü sıcak hava üst solunum yollarını kurutuyor, mukoza bütünlüğü bozulduğu için de virüsler mukozadan vücuda kolayca içeri giriyor. Odanın sıcaklığının 22-33 derece arasında sabit olması gerekiyor.

Düzenli ve yeterli uyku

Çocuğunu kış hastalıklardan korumak için düzenli ve yeterli uyku da büyük rol oynuyor. Çocukların okul çağında ise günde ortalama 8-10 saat uyuması çok önemli.

Oyuncakların hijyeni

Çocuğunun kapı kolu, telefonlar, hasta birinin kişisel eşyaları gibi elle temas eden malzemelerle mümkün olduğunca temas ettirmemelisin. Bu tür nesneleri ve oyuncakları da sık sık dezenfekte etmeye özen göstermelisin.

Açık alanları tercih edin

Özellikle salgın zamanlarında kapalı yerlerde zaman geçirmemeli, açık havayı tercih etmelisin.

Kış aylarında sağlıklı bir cilt görünümü için öneriler

Kış aylarında oluşan cilt kuruluğunu önlemek istiyorsan, modavemoda.com editörlerinin önerilerini dikkate alabilirsin.

6559

Kış depresyonu nasıl geçer?

Kış mevsimi yaklaşırken bedenin ve ruhun soğuyan havaya adapte olmakta zorlanabilir. Bu durum da kış depresyonunu tetikleyebilir.

4260

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Havalar soğumaya başlayınca hareketsiz günler de başlıyor ve fazla kilolar kaçınılmaz oluyor. Vücut direncinin azaldığı kış aylarında yeterli ve dengeli beslenerek kilo almanın önüne geçebilirsin.

4991

Kışın tüketmen gereken 8 sağlıklı besin

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalığa yakalanmak istemiyorsan, bu besinleri tüketerek vücut direncini artırabilirsi

3889