Çocuğa ders çalıştırmanın kolay yolları

Çocuklarımızın üstünde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkiye sahibiz. Oyun oynamaya başladıklarında, konuştuklarında ya da kullandıkları deyimlerde görebileceğimiz bu gücümüzü; onların okul deneyimlerini geliştirmek için de kullanabiliriz. Tek yapmamız gereken birkaç basit alışkanlığımızı değiştirmek...

  • 25PAYLAŞIM
  • 4053OKUMA

İstikrarlı bir takvim ortaya koy

Hepimiz çok yoğun bir hayat yaşıyoruz. İşte bu nedenle belirli planlamaları esnetmek zorunda kalabiliyoruz. Ancak bu planlama, çocuklar için gerçekten önemli. Bir ebeveyn olarak, çocuğumuzun akademik davranışları için model olabiliriz. Bunun için hem çocuğumuza, hem de kendimize istikrarlı bir şekilde uygulayacağımız takvim belirlememiz gerekiyor.

Akşam yemeklerini genellikle aynı saatte yemek, ortalama bir saat ders çalışma ve ardından bir saat kitap okuma şeklinde basit bir takvim oluşturabilirsin.  Hep aynı saatte uygulanan bu aktiviteler çocuğunun beyninin çalışmaya daha rahat adapte olmasını ve çalışmanın onun için daha etkili olmasını sağlar.

Tabii ki ders çalışma süresinde çevreyi ayarlamayı da unutmamak gerekiyor. Televizyonu kapatmalı ve (varsa) evdeki diğer çocuklara sessiz olmalarını söylemelisin. Evdeki yetişkinler de model olabilmek için aynı tavrı sürdürmeli.

Organize olmak için dağınıklıktan vazgeç

Eğer sürekli olarak dağınık ve plansızsan, çocuğun da büyük olasılıkla öyle olacaktır. Kendini toparlamak ve model davranış biçimini sürdürebilmek için zarflar, mantar tablolar, yapılacaklar listesi gibi işini kolaylaştıran ne varsa mutlaka kullanmalısın.

Teknolojinin seni kontrol etmesine izin verme

Bütün iyi yönlerine rağmen teknoloji zaman zaman dikkat dağıtıcı olabilir. Hangimiz başka bir işle meşgul olmamız gerekirken, sosyal medya sayfalarında gezmiyoruz ki? Çocuklarımız bizim davranışlarımızı model olarak aldıklarından, teknolojiyi her saniye kullanır pozisyonda olmamalıyız. Özellikle çalışma saatlerinde telefonlar, tabletler ve ödevlerle ilgili olmayan bilgisayarlar ortamdan uzaklaştırılmalı. Teknolojiyi gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanmak, çocuğunun zorluklar karşısında daha yaratıcı olmasını sağlayacak.

Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

6482

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

4582

Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler

Çocukların kontrolsüz televizyon izlemeleri kişiliklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer çocuğunun nitelikli bir televizyon izleyici olmasını istiyorsan, bazı noktalara dikkat etmelisin.

4046

Kız çocuğu yetiştirirken yapılan hatalar

Her ebeveyn çocuğunu mükemmel yetiştirmenin yolunu bildiğini düşünür. Ancak ebeveynlik matematiksel bir şey değildir. Çocuğunun kişiliğine göre davranmak için onu yakından tanıman gerekiyor.

4879