Cildi güneşten koruyan 5 besin

Yazın güneşin cilde yönelik zararlarından korunmanın önemi daha da artıyor. Cildini güneşin zararları etkilerinden korumak için tabii ki güneş kremi kullanmalısın. Ancak bazı besinler de güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından cildini koruyarak pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

  • 173PAYLAŞIM
  • 28998OKUMA

Bitter çikolata

Araştırmalara göre, kakaoda bulunan ve antioksidan özelliğe sahip flavanol, cildi zararlı ultraviyole ışınlardan koruyor. Yaz aylarında çikolata tüketirken kakao oranı yüksek bitter çikolatayı tercih etmelisin. Ancak seçtiğin çikolatada şeker katkısı olmamasına dikkat etmelisin.

Domates

Domates hem çok iyi bir antioksidan kaynağı hem de likopen deposudur. Likopen de doğal bir güneş koruyucu özelliğe sahiptir. Likopen açısından zengin diğer meyveler ise karpuz, greyfurt, kayısı, kırmızı dolmalık biber ve mürdüm eriğidir.

Havuç

Zengin bir betakaroten içeriğine sahip olan havuç, yaz aylarında güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından doğal olarak korunmak için ideal bir sebze. Bunun yanı sıra tatlı patates, kayısı, kabak, bal kabağı, papaya, mango, turuncu olmayan turp, karalahana, pancar, pancar yaprağı, lahana ve ıspanakta da yoğun betakaroten içeriyor.

C vitamini

C vitamini, ultraviyole ışınların neden olduğu serbest radikal hasarlarını azaltma özelliğine sahip. Ayrıca cildin genç görünmesini sağlayan kolajen üretimini de artırıyor. Bu yüzden yaz aylarında çilek, kivi, kiraz gibi yüksek oranda C vitamini barındıran meyveler tüketebilirsin.

Badem

E vitamini, cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyan önemli bir antioksidandır. Gün ortasında tüketeceğin bir avuç badem ya da öğlen salatana ekleyeceğin kabak çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşılar.

Güneşten korunmanın 5 yolu

Bir kayanın altında ya da bir mağarada yaşamıyorsan, bilmeslisin ki UV ışınları cildine saldırıyor. Şimdi kendini savunma zamanı.

26348

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yaz tatilinin kapıya dayandığı şu günlerde yavaş yavaş hazırlık çalışmaları da başlıyor. Mayo, bikini, havlu gibi eşyalar plaj çantalarındaki yerini alırken, güneş koruyucular önemli ayrıntıların başı

4771