Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

  • 74PAYLAŞIM
  • 12404OKUMA

Uzmanlar, hamilelik dönemi sorunsuz geçen anne adaylarının tatile çıkmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Hatta doğum sonrasında anne adayı yorucu bir sürece gireceği için tatil iyi bir fırsat olabilir.

Seyahatinde mola ver

Sağlıklı bir yolculuk için, seyahat sırasında en az 1 saat mola vermelisin. Mola sırasında yapacağın 10 dakikalık kısa yürüyüşler ise hem yolculuğunun rahat geçmesini sağlar hem de bacaklarındaki ödemi minimuma indirmeye yardımcı olur.

Şişen ayaklara çözüm

Ayakların sık sık şişiyor ve terliyorsa, bir leğen soğuk suya koyarak rahatlamasını sağlayabilirsin. Suya damlatacağın birkaç damla nane yağı ise ayaklarının daha da serinlemesini sağlar.

Pamuk giysiler

Hamilelik döneminde vücut ısının yükselmesi ve efor kapasitenin azalması terlemeni artırır. Bu nedenle kıyafetlerini pamuklu, ısıyı yansıtan ve açık renkli tercih etmelisin. Pamuklu kıyafetler cildinin nefes almasını sağladığı için, cilt ve genital mantarlardan korunmana yardımcı olur. Ayrıca sık sık duş almayı da ihmal etmemelisin.

Gıda zehirlenmelerine karşı önlem al

Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri daha sık olur. Tatil sırasında ishal, kusma, bulantı gibi şikayetler söz konusu olduğunda hamilelik sürecinle karıştırmamalı ve mutlaka bir doktora başvurmalısın.

Denize girerken dikkatli ol

Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temiz olduğu yerlerde denize girmelisin. Denize girerken güneş yanıkları, böcek ısırmaları ve düşmelere karşı da dikkatli olmalısın.

Havuza girmeyi abartma

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler cildin tarafından emilir. Bu nedenle havuzda kalış sürenin uzun olmamasına dikkat etmeli ve çıkınca duş almayı ihmal etmemelisin.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

18918

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

11855

Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

11617

Tatil sonrası sendromundan kurtulmanın 6 kolay yolu

Yaz tatili, bayram tatili ya da yıllık izinler... Herkesin beklediği tatil fırsatı. Senede bir iki defa kısa da olsa tatile çıkmak, dinlenmeyi ve stres atmayı sağlıyor. Tatillerin en kötü tarafı ise d

30905