Yüz temizliğinde yapılan 5 hata

Yüz temizliğinde yapılan hatalar, cildinde uzun vadede problemlere yol açabilir.

  • 92PAYLAŞIM
  • 15330OKUMA

Sağlıklı ve güzel bir cilt için temizlik şart. Yüz temizliği, günlük cilt bakımının en basit adımı gibi görünse de; yaptığın hatalar, cildinde donukluk, hassasiyet ve kurulağa neden olabilir.

Ilık su ile yıkayın

Cildinin yağ dengesini bozmak istemiyorsan, yüzünü yıkadığın su ılık olmalı. Ilık suyla cildini temizleyiciden arındırıncaya kadar durulamalısın. Ayrıca yüzünü çok sık yıkamak cildinin kurumasına ve pul pul dökülmesine yol açabilir.

Yavaş yavaş yıkayın

Yüzünü temizlerken en az 1 dakika ovarak yıkamalısın. Özellikle en çok kir ve yağ biriken burun kenarlarına daha çok özen göstermelisin.

Doğru temizleyici ürünü kullanın

Cilt tipine uygun ürünü seçmek cilt sağlığın için çok önemli. Özellikle sabun ve paraben içermeyen ürünleri tercih etmen cildinin daha sağlıklı olmasını sağlar ve yaşlanmasını yavaşlatır.

Sert hareketlerden kaçının

Yüzünü kurularken havlu yerine tek kullanımlık havlu kağıtları tercih edebilirsin. Cildini havlu ile ovuşturarak silmek, cilt elastikiyetini kaybolmasına neden olur. Olabildiğince yumuşak ve tampon hareketlerle kurulamaya özen göstermelisin.

Nemlendirici uygulayın

Yüzünü temizledikten sonra, cildinin nem emilimini maksimize etmek için beklemeden nemlendiricini uygulamalısın. Yağlı ciltler yağ içermeyen nemlendiriciler kullanabilir. Kuru ciltler ise doğal yağlardan yararlanarak ciltlerini yatıştırabilirler.

Cil tipine göre yüz temizleme önerileri

Cildine ne kadar iyi bakarsan, o da seni o kadar iyi ödüllendirir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için derinlemesine temizlik şart elbette. Ancak bu uygulamayı cilt tipine uygun olan ürünleri kullanar

7399

Cilt bakımı nasıl yapılır?

Pürüzsüz, parlak ve temiz bir cilde sahip olmak istiyorsan günlük cilt bakımını ihmal etmemelisin. Ancak gündelik koşuşturmalar ve çalışma hayatının yoğunluğundan dolayı cilt bakımına zaman ayıramıyor

11687

Evde yüz temizleme losyonu yapımı

Minimum maliyetle kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsan, evde yüz temizleme losyonunu kendin yapabilirsin.

22992

Salisilik asidin cilde faydaları

Sivilce izlerinden ve inatçı lekelerden salisilik asit sayesinde kurtulabilirsin.

4228