Sırttaki sivilcelerden kurtulmanın yolları

Yaz aylarında sırttaki sivilceler dekolte kıyafetler giymeni engelliyorsa, birkaç adımda sivilce oluşumunu engelleyebilirsin.

  • 141PAYLAŞIM
  • 23545OKUMA

Rahat kıyafetler

Özellikle yaz aylarında daha çok terlediğimiz için, pamuklu ve nefes alan kumaşlardan üretilmiş rahat kıyafetler tercih etmelisin. Çok dar, vücuda yapışan kıyafetler tercih edersen, ter vücudunda hapsolarak sivilcelere neden olur.

Saçlarını topla

Saçlarının terden sırtına yapışmasını istemiyorsan, hem sivilce oluşumunu engellemek için hem de rahat etmek için toplu saç modellerini deneyebilirsin.

Temizlik

Vücuduna dokunan her şeyin temiz olmasına özen göstermelisin. Özellikle iç çamaşırlarının ve çarşaflarının temizliğine yaz aylarında daha çok dikkat etmelisin.

Soğuk duş

Yoğun geçen bir günün ardından soğuk duş gibisi yoktur. Dışarıdan eve geldiğinde hiç beklemeden hemen duş almalısın. Ayrıca iyi bir vücut şampuanı ve kese yardımıyla sırtını temizlendiğine emin olmalısın.

Bazı durumlarda sırttaki sivilcelerden kurtulmak da yeterli olmayabilir. Sırttaki sivilceler iyileştikten sonra sırtta sivilce lekelerinden muzdaripsen bu doğal maske tariflerini deneyebilirsin.

Doğal maske 1

Sırttaki sivilce lekelerini geçirmek için, çay ağacı yağından faydalanabilirsin. Islak bir pamuklu beze 6-7 damla çay ağacı damlatıp dairesel hareketlerle sivilce izi olan bölgelere uygulayabilirsin. Haftada 3 kez tekrarlayabilirsin.

Doğal maske 2

Günlük kullandığın nemlediricinin içerisine iki yemek zerdeçal tozu karıştır ve sırttaki sivilce lekelerine uygula. 15 dakika beklettikten sonra duş alabilirsin.

Doğal maske 3

Domatesin asidik yapısı sırttaki sivilce lekerinden kurtulmaya yardımcı olur. İnce bir dilim domates ile sırttaki sivilce lekerini ovabilirsin. 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsin.

Doğal maske 4

Aloe veranın sivilce izlerini azaltan sıkılaştırıcı etkisi mevcut. Bir aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına keserek jelini çıkartıp akne izlerine uygulabilirsin. Günde iki kez uygulaman yeterli olur.

Doğal maske 5

Sırttaki sivilcelerden kurtulmaya yardımcı maddelerden birisi de salatalık. Bir salatalığı ezerek macun kıvamına getir ve sivilce izlerine uygula. 15 dakika kadar bekletmen yeterli olur.

Doğal maske 6

Limon, sivilce lekelerinden kurtulmaya yardımcı olan sitrik asit ve hücre yenilenmesinde görev alan C vitamini içerir. Duştan çıktıktan sonra bir pamuk yardımıyla limon suyunu sırtına uygulayabilirsin. Limon suyunun cildini tahriş etmemesi için, bol su ile durulamayı ve dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisin.

Doğal maske 7

Sarımsak, antibiyotik ve anti-mantar özelliği ile sivilce izlerini geçirmeye yardımcı olur. Birkaç adet sarımsağı ezerek sırttaki sivilce izlerine uygulayabilirsin.

Cilt güzelliği için 3 karpuz maskesi tarifi

Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak istiyorsan, karpuz maskelerinden faydalanabilirsin.

15645

Yüzdeki çiller için 4 doğal yöntem

Yüzdeki çillerinin görünümünü bir nebze de olsun azaltmak istiyorsan doğal yöntemlerden faydalanabilirsin.

24122

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9706

Badem yağının güzelliğe 7 faydası

Badem yağınla cildinde ve saçlarında mucizeler yaratabilirsin. Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerinde bulunan badem yağı, cildinde birden fazla olumlu etki yaratır.

50327