Sınav kaygısı ile başa çıkmanın 3 yolu

Çocuklarınız sınav öncesi, sınav sırası ya da sınav sonrasında başa çıkamadığı bir kaygı duygusu yaşıyorsa, bu önerilerle onu yönlendirebilirsiniz.

  • 23PAYLAŞIM
  • 3738OKUMA

Çalışmak yerine öğrenmeli

Ders çalışmak; bilgiyi almak, hafızada tutmak, sınav zamanı kullanmak ve sonra unutmak anlamına gelirken öğrenmek; bir bilgiyi içselleştirmek anlamına gelir.

Öğrenme metodunu belirlemeli

Çocuğunuzun işitsel ya da görsel algı biçimlerinden hangisi daha baskınsa öğrenme metodunu ona göre geliştirmeli. Örneğin; işitsel algısı ön plandaysa dinleyerek ya da sesli okuyarak daha kolay öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Gerginliği üzerinden atmalı

Sınav günü gergin hissediyorsa derin bir nefes almasını söylerek çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz. Hangi aşamada gerginlik artıyorsa derin nefes alıp gevşemeye devam etmeli. Böylelikle odaklanarak harika bir fırsat elde edebilir.

Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler

Çocukların kontrolsüz televizyon izlemeleri kişiliklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer çocuğunun nitelikli bir televizyon izleyici olmasını istiyorsan, bazı noktalara dikkat etmelisin.

4053

Kız çocuğu yetiştirirken yapılan hatalar

Her ebeveyn çocuğunu mükemmel yetiştirmenin yolunu bildiğini düşünür. Ancak ebeveynlik matematiksel bir şey değildir. Çocuğunun kişiliğine göre davranmak için onu yakından tanıman gerekiyor.

4890

Çocuklara yapılmaması gereken davranışlar

Çocuğuna farkında olmadan yaptığın davranışlar, gelecekte büyük travmalar yaşamasına neden olabilir.

4659

Çocuğuna mutlaka öğretmen gereken 4 şey

İyi bir ebeveyn olmak, çocuğunun istediği her şeyi vermek anlamına gelmiyor. Onun yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, sevgi ve şefkat göstermek çok daha büyük önem taşıyor.

3878