Sarılmanın insan sağlığına 4 müthiş faydası

Sarılmak herkese kendini iyi hissettirir. Bir arkadaşımızla karşılaştığımızda ya da özlediğimiz birine kavuştuğumuzda özlem gidermek için de bu eylemi gerçekleştiririz.

  • 155PAYLAŞIM
  • 25876OKUMA

Sarılmak, insan ilişkilerinde de önemli yer tutuyor. Hatta Japonya’da sarılmak bir mesleğe dönüşmüş durumda. İnsanlara belirli bir ücret karşılığında sarılma hizmeti veren merkezler bulunuyor.

Mutlu olmanı sağlıyor

Sarılmak mutluluk hormonu olan serotonini uyarıyor. Kollarını kocaman açıp birine sarıldığında vücudunda salgılanan kimyasallar sayesinde hemen daha iyi hissetmeye başlıyorsun.

Bağışık sistemini güçlendiriyor

Araştırmalar sarılmanın hormonlar üzerinde immün düzenleyici olduğunu belirtiyor. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Tansiyonu düzenliyor

Sarılmak kalp atış hızını artırıyor ve kan dolaşımını olumlu etkiliyor. Daha çok sarılmak ise tansiyonunu kontrol altına almana yardımcı oluyor.

Stresten uzaklaştırıyor

Endişe, kaygı ya da korku duyduğumuz anlarda sarılmanın bütün bu duyguları hafiflettiği yapılan araştırmalarda da kanıtlanmış durumda. Sarılmak en basit, en kalıcı ve en kolay şekilde günlük yaşam stresleriyle baş etmemizi sağlıyor.

Sarılmak Kasları Güçlü Tutuyor

California Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, “bağ kurma”, “aşk” ya da “sarılma” hormonu olarak da bilinen oksitosinin yaşlılarda kas zayıflığın

5201