Salisilik asidin cilde faydaları

Sivilce izlerinden ve inatçı lekelerden salisilik asit sayesinde kurtulabilirsin.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4228OKUMA

Salisilik asit hem cildini tahriş etmez hem de leke gidericiler arasında en etkili sonucu verir.

Salisilik asit nerelerde kullanılır?

Yüz ve vücut için kullanılabilir. Yüz için konstantrasyonu %0.5’ten %2’ye kadar olmalı vücudun geri kalanı için de %3 salisilik asit yeterli olur. Peelingler, yüz maskeleri ve nemlendiricilerde bulunur.

Sivilce ve lekeleri nasıl tedavi eder?

Sivilce, gözenek içerisinde aşırı derecede ölü hücre birikiminin olması ve ciltteki fazla yağ ile bu gözeneğin tıkanması sonucu oluşur. Salisilik asit ise gözenek içerisinde oluşmuş sivilce ile savaşır ve sivilcelerin oluşumunu sağlayan ölü hücreleri ve fazla yağı ciltten uzaklaştırır. Ayrıca salisilik asit cildin üst katmanını nazikçe soyarak gözeneklerin temiz kalmasını sağlar ve tıkanmasının önüne geçmeye yardımcı olur.

Tüm bu farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor olması sivilce ve kızarıklıkla mücadelede salisilik asidi farklı bir yere koyar. Ayrıca ileride oluşabilecek sivilceleri cildi temiz tutarak engellemesi de onu sivilce ürünlerinin gözde içeriği yapar.

Benzoil Peroksitten farkı nedir?

Salisilik asit cildini soyarken yenilenmesini sağlar. Benzoil peroksit ise antibakteriyel içeriğe sahip olduğu için gözeneklerdeki akne oluşumuna sebep olan bakterileri öldürür.

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

13535

Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

7840

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

31658

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9587