Sağlığa faydalı tohumlar

Tere tohumu  Tere tohumu yavaş çalışan metabolizmayı hizlandırmada etkili rol oynar. Sabahları aç kullanıldığında tiroid hormonunu harekete geçirir. Sigara içenler için vücutta oluşan zehirleri temizlemeye yardımcı olur. Güçsüz, yorgun bedene direnç sağlar. Oldukça acı bir tada sahip oldğu için balla yenilmesi önerilir.  Mide ülseri, kanaması ve mide rahatsızlığı olanların tere tohumunu kullanmadan önce doktora danışmalarında […]

  • 24PAYLAŞIM
  • 3983OKUMA

Tere tohumu

 Tere tohumu yavaş çalışan metabolizmayı hizlandırmada etkili rol oynar. Sabahları aç kullanıldığında tiroid hormonunu harekete geçirir. Sigara içenler için vücutta oluşan zehirleri temizlemeye yardımcı olur. Güçsüz, yorgun bedene direnç sağlar.

Oldukça acı bir tada sahip oldğu için balla yenilmesi önerilir.

 Mide ülseri, kanaması ve mide rahatsızlığı olanların tere tohumunu kullanmadan önce doktora danışmalarında fayda var. Aşırı kullanımı gaz sancılarına neden olabilir ve tiroid hastalarının uzak durması gerekir.

Buğday ruşeymi

 Hücre zarının dayanıklılığını sağlaması dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyerek kanserin önlenmesinde önemli rol oynar. koroner kalp hastalığı riskini azaltması, pıhtı azaltıcı etkisiyle kanın akıcılığına, diyabetli hastalarda damar tıkanıklarının önlenmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Doğal afrodizyak özelliğine sahip olan ruşeym, kısırlık tedavisinde de etkin olarak kullanılıyor.

Bağırsak problemi, çölyak hastalığı olanlar ve lif kullanımında sakınca bulunanlar tüketmemelidir.

Chia tohumu

Chia tohumu, kalori alımınızı azaltır ve yiyeceklerin enerji yoğunluğunu düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda lif alımınızı ikiye katlar. 

Kalp sağlığı için önemli bir yeri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji ve direnç sağlar. Kalınbağırsağı temizler ve toksinlerden arınmanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra güzel bir cilt ve tırnaklar için de idealdir.

Kabah çekirdeği

Kolesterol seviyesini düşürür, kemikleri güçlendirir, beyin fonksiyonları arttırır ve hormon dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Özellikle erkekler için kemik sağlığında önemli bir yer tutar. Ayrıca prostat sağlığında etkilidir.

Ay çekirdeği

Ay çekirdeği bedende kas ve doku gelişimine ve korunmasına yardımcı olan protein içerir. 

 Ay çekirdeği önemli miktarda bakır, çinko, demir ve lif içerir. Bu mineraller kırmızı kan hücrelerine ve tüm bedene oksijen taşınmasına, enerji üretilmesine, bağışıklık sisteminin korunmasına, kan şekerinin ve kan kolesterolünün dengede tutulmasına ve kabızlığın önlenmesine yardım eder.

Keten tohumu

 Sindirim sistemi sorunları yaşanlar tarafından çokca tercih edilen keten tohumunun iç organların yüzeylerini rahatlatıcı bir özelliği vardır. Kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Keten tohumunun içeriğinde enfeksiyon giderici maddeler bunur.

 Cildin yapısını yeniler ve cilde parlaklık verir. Menopozda meydana gelen rahatsızlıkları giderici bir özelliğe sahiptir. Erkeklerde ise iktidarsızlığı ortadan kadırmaya yardımcı olur.

Çoğu beslenme uzmanı sindirimi daha kolay olduğu için öğütülmüş keten tohumunu öneriyor. Keten tohumu günde bir çorba kaşığı kadar tüketilmelidir. Fazlası zarar verebilir.