Pazartesi sendromunu atlatmanın 5 kolay yolu

Uzmanlara göre, pazartesi sendromu pazar gününden başlıyor.

  • 189PAYLAŞIM
  • 31738OKUMA

Hafta sonunun son gününde, tam da tatilin tadı damağındayken, yoğun iş temposuna döneceğini düşünerek kendi kendine strese girmeye başladın mı?

Pazartesi sendromunu tozlu raflara kaldırmak istiyorsan, pazar gününden müdahale etmeye başlayabilirsin.

Uyku düzenin stabil kalsın

Hafta sonu uyku düzeninin değişmesi pazartesi gününü olumsuz etkiliyor. Hafta içi uykunu yeterince alamadığını düşünerek hafta sonu geç saatlere kadar uyumak, biyolojik saatini alt üst etmeye yetiyor. Hatta uzmanlara göre, daha fazla uyku hafta başında daha yorgun hissetmene neden oluyor ve pazartesi sabahı uyanmak sana eziyet gibi geliyor.

Sosyal hayat

Pazartesi sendromuna kapılmamak için sosyal bir varlık olduğunu unutmamalı ve hafta sonu konuşma ihtiyacını karşılamalısın. Yakın çevrenle, arkadaşlarınla, sevdiklerinle bir araya gelmeli ve paylaşımlarda bulunmalısın. Hafta sonu sevdiklerinle geçirdiğin bol sohbetli paylaşımlar güvende hissetmeni sağlayarak, haftaya iyi başlamana neden oluyor.

Yeme-içme eylemini abartma

Pazar gününü normalden daha fazla yiyip içmekle geçirmemelisin. Çünkü bu durum fiziksel olarak sana zarar veriyor. Yapılan araştırmalara göre, kişiler sabit kilolarını normalde korusalar bile, pazartesi günleri kilolar biraz daha artmış oluyor.

İdeal gün Pazartesi değil

Pazartesi günü değişime başlamak için ideal gün değil. Örneğin diyete başlamak, sigarayı bırakmak için pazartesi gününün en ideal gün olduğunu düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Çünkü bunlar her ne kadar pozitif başlangıçlar olsa da gerçekleştirilmesi kolay olmadığından pazartesi sendromunu körükleyebiliyor.

Kendini başarıya hazırla

Pazar günü sağlıklı beslenmeli, bol sıvı almalı, hareket etmeli ve kendini olabildiğince stresten uzak tutmalısın. Ne kadar sağlıklı ve enerjik olursan, pazartesi günü karşılaştığın her şeyi o kadar kolay yönlendirebilirsin.

Güzel bir pazar sabahına uyanmanın 6 yolu

Güzel bir Pazar sabahına kim uyanmak istemez ki? Aslında bu o kadar da zor değil.

27790

Hafta sonu evde çocuklarınla yapabileceğin etkinlikler

Hafta sonu hem çocuğunun yaratıcılığını öne çıkaracağın hem de ailece mutlu vakit geçirebileceğin harika önerilerimiz var.

3738

Hafta sonu için 4 öneri

Bu hafta sonu kendine zaman ayırmanın ve uzun zamandır ertelediğin planları gerçekleştirmenin tam zamanı...

30366