Kadınlarda hormon bozukluğunun belirtileri

Kadınların hayatını yönlendirmede hormonlar önemli rol oynuyor. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler, bazen bir hastalığın habercisi bazen de enerjik ve iyi hissetmenin sebebi olabiliyor.

  • 80PAYLAŞIM
  • 13349OKUMA

Kadınların hayatını yönlendirmede hormonlar önemli rol oynuyor. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler, bazen bir hastalığın habercisi bazen de enerjik ve iyi hissetmenin sebebi olabiliyor.

Kadınlarda hormon bozukluğu olduğunda, vücudunda meydana gelen değişimlere dikkat etmek, hormon ve vücut sağlığı arasındaki ilişkiyi unutmamak gerekiyor.

Yorgunluk

Yorgunluk şikayetinin tiroit, insülin veya progesteron gibi birçok sebebi olabilir. Ancak, günün belli saatlerinde tükenmişlik hissi ile birlikte yorgun hissediyorsan, bu durum hormon bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Kilo problemi

Aniden kilo alıyor ya da kilo vermekte zorlanıyorsan en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısın. Sürekli yemek yeme isteği ve ani kilo alma, kadınlarda hormon bozukluğunun en bilinen belirtileri arasında.

Regl öncesi sancı

Bu sancılar çoğu zaman önemsenmese de, hormonsal dengesizlik halinde çok daha acı verici ve hassasiyeti artmış şekilde kendini gösterebiliyor.

Tüylenme

Tüylenme şikayeti, erkeklik hormonlarına bağlı bir hastalığın habercisi olabilir. Erkeklik hormonlarının salgısı herhangi bir nedenle artığında kana daha fazla aktarılır böylece kıl köklerine de daha fazla hormon ulaşır. Özellikle tüylenme çene, üst dudak, kulak, sırt, yanak, alt karın, göğüs ve kollarda görülüyor.

Kabızlık ve şişlik

Hormon bozuklukları tüm vücudu etkisi altına alabilir. Bu nedenle şişlik hissetmek ve kabızlık sorunuyla karşılaşmak en sık rastlanan belirtiler arasında yer alıyor.

Sebze ağırlıklı beslenme, düzenli uyku ve kimyasal ürünlerden uzak durarak, hormonsal bozukluk riskini azaltabilirsin. Bu şikayetlerden bir yada birkaçı ile karşılaşıyorsan en kısa sürede bir doktora başvurmalısın.

Polikistik over sendromu belirtileri ve tedavisi

Kadınlarda sık rastlanılan hormon bozukluklarından biri de polikistik over sendromu'dur.

27923