Evi düzenli tutmanın pratik yolları

Evinde dağınıklığa fırsat vermeden birkaç adımda evini düzenli tutabilirsin.

  • 30PAYLAŞIM
  • 4960OKUMA

Her sabah 5 dakikanı ayır:

Sabah işe ya da alışverişe çıkmadan önce ortalığı toplamak için 5 dakikanı ayırabilirsin. Mutfak tezgahında duranları bulaşık makinesine yerleştir, ayakkabıları ayakkabılığa koy ve havluları askılarına as. Bunlar eve geldiğinde dağınık olarak görmek istemeyeceğin ilk şeylerdir. Toplu bir eve gelmek, kendini iyi hissetmeni sağlar.

Yatmadan önce 10 dakikanı ayır:

Gece yatmadan önce mutfak lavabosunu boşalt, tezgahları sil ve sabaha hazır olması için kahve ya da çayının ana malzemelerini hazırlayabilirsin. Yatmadan önce 10 dakikanını ayırarak bunları yapmak, mutlu bir sabaha uyanmanı sağlar.

Kullandığın malzemeyi yerine yerleştir:

Evde “sonra toplarım” diyerek bıraktığın her şeyin bir anda nasıl bir “dağ” oluşturacağına inanmak zor ancak öyle oluyor. Her seferinde işin bittiğinde kullandığın malzemeyi yerine koymak bu “dağlar” ile karşılaşmanı önler.

Her şeyin bir yeri olsun:

Evi düzenli tutmanın yollarından bir tanesi de, aksesuarlardan mutfak malzemelerine, giysilerden, ayakkabılara kadar her şeyin bir yerinin olması. Bu tür eşyaların için belirli bir yer yoksa, mutlaka hazırlamalısın.

Bir temizlik takvimi kullan:

Evini düzenli ve temiz tutmak için bir takvim oluşturabilirsin. Her gün 15 dakika ayırarak mutlaka yapılması gereken temizlik işlerini yapmak büyük bir sorun oluşturmaz. Ancak bunları biriktirip, haftanın bir günü 2 ya da 3 saatini temizlik için ayırmak yorulmana neden olur.

Kendine zaman ayır:

Evini düzenli ve temiz tutmak herkes için önemli. Ancak yorgunluğu düşündüğünde arada sırada mola vermek ve kendine zaman ayırmak en önemlisi. Kendini iyi hissetmiyorsan bırakın o gün ortalık dağılsın. Dinlendikten sonra ertesi gün toplayabilirsin.