Evde ayak bakımı nasıl yapılır?

Yaz mevsimi yaklaşırken "evde ayak bakımı nasıl yapılır?" sorusu da akıllara geliyor.

  • 111PAYLAŞIM
  • 18624OKUMA

Yaz demek, ayakların için özgürlük demek… Evde yapacağın ayak bakımı ile kapalı ayakkabılardan ve çoraplardan kurtulabilir, ayaklarının rahatlamasını sağlayabilirsin.

Ayaklarını nemli bırakma

Özellikle yaz aylarında ayaklarını her gün köpüklü ve ılık su ile yıkayıp, soğuk suyla durulamayı alışkanlık haline getirmelisin. Ayaklarını yıkadıktan sonra havlu yardımıyla iyice kurulamalısın.

Ölü derilere elveda

Kışın ayaklarında biriken ölü derilerden kurtulmanın zamanı geldi. Bunun için bir miktar zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağının içine bir tatlı kaşığı esmer şeker koyup karıştır. Bu karışımı haftada bir kez peeling olarak uygulayabilirsin. Böylelikle ayakların hem ölü derilerinden kurtulacak hem de nefes alıp rahatlayacaktır.

Ayak banyosu şart

Ayaklarının sağlığı için, arındırıcı ayak banyosunu ihmal etmemelisin. Ayaklarının sığabileceği büyüklükte bir kabın içerisine ılık su koy ve 1 su bardağı ağız çalkalama suyu ile yarım su bardağı elma sirkesi ekle. Karışımın içerisinde ayaklarını 10 dakika bekletip duruladıktan sonra ölü derilerden tamamen kurtulduğunu fark edeceksin. Bu yöntem ayak kokusu ve mantar ile savaşmaya da birebir.

Ponza taşı önemli

Kimse açık sandaletler içerisinde kuru ve çatlak topuklar istemez. Bu yüzden mutlaka bir ponza taşı edinmelisin. Banyoda ılık suyun altında topuklarına ponza taşı ile çok da kibar olmadan masaj yapabilirsin.

Beyaz tırnaklar

Sık oje kullanımından ya da havasız kalmaktan tırnakların soğan kabuğu rengine döndüyse, bir karbonat ve bir diş fırçası yardımıyla tırnaklarını beyazlatabilirsin.

Kötü kokulardan kurtul

Ayaklarını ayak banyosu ile şımartırken kötü kokulardan da kurtulabilirsin. Ilık bir suya 10 damla lavanta yağı koy ve ayaklarını dinlenmeye bırak. Lavanta yağı hem ayaklarını rahatlatacak hem de kötü kokudan eser kalmayacak.

Tırnak bakımını ihmal etme

Pedikür yaparken tırnak etlerini kesmemeye özen göstermelisin. Önce ılık suda ayaklarını 10 dakika kadar beklet, daha sonra tırnak etlerini geriye doğru it ve en son tırnaklarının kenarlarına peeling uygulayabilirsin.

Topuk çatlaklarına 3 doğal çözüm

Ayağının estetiğini bozan ve canını acıtan topuk çatlaklarından uygulayabileceğin doğal yöntemlerle kurtulabilirsin.

26446

Doğal güzellik sırları

Evde uygulayabileceğin doğal güzellik sırları ile sağlıklı bir cilde ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsin.

42676

Evde pedikür yapmanın püf noktaları

Bakımlı ayaklar hem kendini iyi hissettirir hem de ayak sağlığın için büyük önem taşır. Güzel ayaklara sahip olmanın yolu pedikür olsa da, evde pedikür yapmanın da püf noktaları var.

6342