Doğru sütyen seçimi nasıl olmalı?

Omuz ve sırt ağrılarının kaynağı doğru ölçüde sütyen kullanmamaktan kaynaklanıyor olabilir.

  • 24PAYLAŞIM
  • 3917OKUMA

Vücut sağlığın için göğüs ölçünü bilmek ve buna uygun sütyen seçmek, son derece önemli. Sütyen ölçünü doğru bilmiyorsan sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyor olabilirsin.

Sütyen satın alırken dikkat etmen gerekenler:

Sütyen satın alacağın zaman regl döneminde olmadığına dikkat etmelisin. Sütyenin içinde bir boşluk hissediyorsan ya da sütyen yukarı doğru çıkıyorsa senin bedenine büyük; yukarı doğru çıkmayıp, göğüslerini sıkıştırıyorsa, senin bedenine küçük demektir.

Bedenine uygun sütyen seçimi için;

Balenler, göğsünün ortasına ve altına tam olarak oturmalı,
Sütyen göğüslerini bastırmamalı ve rahatsız etmemeli,
Bedende duruşu ne dar ne de geniş olmalı,
Sütyeni giydiğinde göğüslerin bedene paralel olmalı,
Sütyen giyerken göğüslerin cup’ların tam ortasına gelmeli. Bunun için öne eğilerek giyebilirsin.

Sırt bandına dikkat

Sütyenin sırt bandı yere paralel olarak sırtından geçmeli. Eğer bu bant yukarıda kalıyorsa, askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sütyenin ölçüsü sana uygun değildir.

Dışarı taşma

Göğüslerin sütyenden dışarı taşıyorsa ölçünde bir hata var demektir. Göğüslerinin sütyenin üst kısmından dışarı doğru bombe yapacak şekilde taşması kötü bir görüntü oluşturur.

Regl öncesi

Göğüslerinin regl döneminde büyümesi, normal dönemlerde giymeyeceğin sütyenlere sahip olmana yol açar.

Dolgun gösteren sütyen seçimi

Küçük göğüslere sahipsen, süngerli ve alttan destekli modeller tercih edebilirsin. Dolgulu sütyen kullanırsan, göğüslerin olduğundan bir beden büyük gözükür ancak doğal görünümden uzaklaşır. Dolgun göğüsler için, push-up sütyenleri de tercih edebilirsin. Bu tip sütyenlerde sıvı dolgulu push-upları kullanmanı öneririz.

Küçük gösteren sütyen seçimi

Büyük göğüslere sahipsen, geniş askılı, sırta binen ağırlığı hafifleten ve hareket özgürlüğü sağlayan sütyenleri tercih edebilirsin. Özellikle balenli modeller toparlayıcı özelliği sayesinde rahat etmeni sağlar.

Hamileler için sütyen seçimi

Anne adayları pamuk ağırlıklı, balensiz, orta kontrollü ve tam kontrollü süyenleri tercih etmeliler. Bebeğini emziren anner adayları önden kopçalı, emzirme sütyenlerini tercih etmeleri gerekiyor.

Yeni trend: Bralet

2017 yazının yükselen trendi bralet (bralette), sıcak yaz günlerinin kurtarıcı parçaları arasında yer alıyor.

11841