Çocuklara yapılmaması gereken davranışlar

Çocuğuna farkında olmadan yaptığın davranışlar, gelecekte büyük travmalar yaşamasına neden olabilir.

  • 28PAYLAŞIM
  • 4659OKUMA

“Ben anneyim ne dersem o olur”

Çocuğunla ilgili bir karar alırken ona ne düşündüğünü, ne istediğini sormazsan büyüdüğünde sana ihtiyacı olduğunda bile, seni hiçbir işine karıştırmamasını sağlamış olursun.

“Hayır!”

Arkadaşlarıyla buluşmak istediğinde ya da sınav puanları elinde okul tercihi yaparken ona engel olmamalısın. Seni önünde engel, kendisini de sürekli engelleri atlamaya çalışan biri gibi hissetmesin.

Senin yüzünden!

Çocuğunu suçlamaktan vazgeçmelisin. Kardeşi düştüğünde, bir eşya kırıldığında, hatta hastalandığında, sinirlendiğinde “Hep senin yüzünden” gibi söylemler, kendisini hep suçlu hissetmesine neden olabilir.

“Amcası gibi”

Çocuğunu sevmediğini herkesin bildiği bir akrabana benzetmemelisin. Bisküvi yerken kırıntıları üzerine döktüğünde, sifonu çekmeyi unuttuğunda ya da kötü bir espri yaptığında “Tıpkı amcası gibi” benzetmelerde bulunmaktan kaçınmalısın. Tabii hayatı sevilmeyen diğer insanlara benzemeye çalışarak geçmesini istemiyorsan.

“Can’ın karnesi seninkinden iyi”

Dilinden eksik etmediğin laflar şunlar ve benzerleri olmasın: “Ama Gökhan yemeğini yiyor, annesini hiç üzmüyor.” “Onur yazılıdan kaç aldı?” “Can’ın karnesi seninkinden iyi.” Bu söylemler çocuğunun hayat boyu “yetersiz”, bazen de “işe yaramaz” hissetmesini sağlayabilir.

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

4592

Çocuğunun nitelikli televizyon izleyicisi olması için öneriler

Çocukların kontrolsüz televizyon izlemeleri kişiliklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer çocuğunun nitelikli bir televizyon izleyici olmasını istiyorsan, bazı noktalara dikkat etmelisin.

4053

Kız çocuğu yetiştirirken yapılan hatalar

Her ebeveyn çocuğunu mükemmel yetiştirmenin yolunu bildiğini düşünür. Ancak ebeveynlik matematiksel bir şey değildir. Çocuğunun kişiliğine göre davranmak için onu yakından tanıman gerekiyor.

4890

Çocuğuna mutlaka öğretmen gereken 4 şey

İyi bir ebeveyn olmak, çocuğunun istediği her şeyi vermek anlamına gelmiyor. Onun yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, sevgi ve şefkat göstermek çok daha büyük önem taşıyor.

3878