Ayak kokusuna 8 doğal yöntem

Ayak kokusuna doğal çözüm yolları arıyorsan, modavemoda.com'un önerilerini uygulayabilirsin.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4267OKUMA

Ayak kokusuna karşı alabileceğin en basit önlem, tabii ki ayak hijyenine dikkat etmek. Ayaklarını sabah akşam ılık suyla, antibakteriyel veya mantar önleyici sabun kullanarak yıkamalısın. Ardından mantar oluşumunu engellemek için de iyice kurulamalısın.

Tuzlu su

Tuz, cildindeki nemi azaltmaya yardımcı olur. Böylece bakterilerin yaşayamacağı bir ortam oluşur. Ayaklarını her gün 20 dakika kadar 2 hafta süreyle tuzlu suda bekletirsen ayak kokusundan kurtulabilirsin.

Sirkeli su

Ayağındaki bakterileri sirkeli su banyosu ile öldürebilirsin. Sirke de tuz gibi cildini kurutur ve bakterilerin yaşamasını önler. Haftada 1 kez ayaklarını 30 dakika sirkeli suda bekletebilirsin.

Karbonat

Mutfakta kullandığın karbonat, ayaklarında koku yapan bakterileri yok eder ve pH seviyesini dengeler. Sabah çoraplarını giymeden önce ayaklarına bir miktar karbonat dökebilirsin.

Lavanta yağı

Lavanta yağı hem güzel kokar hem de ayağındaki bakterileri de yok eder. Doğal anti-fungal özellik gösteren lavanta yağını çoraplarına birkaç damla damlatabilirsin. Birkaç gün günde 2 kez bu işlemi uygulayabilirsin.

Siyah çay

Çay bakterileri öldürür, gözeneklerin kapanmasını sağlar ve terlemeyi azaltır. Soğuk suyun içine 2 poşet siyah çay ekle ve ayaklarını haftada 1 gün bu karışımda 30 dakika kadar beklet.

Zencefil

Zencefil kökünden püre yapıp bir bardak sıcak suda 15 dakika beklet. Süzdükten sonra ayaklarına masaj yaparak uygula. Hızlı sonuç almak için, bu işlemi 2 hafta boyunca her gün tekrarlayabilirsin.

Mısır nişastası

Ayakkabılarının içerisine bir miktar mısır nişastası da dökerek ayaklarının terlemesini engelleyebilirsin.

Pamuklu çorap

Pamuklu çorap giyersen ayakların nefes alır. Bu sayede terlemeyi ve kokuyu da önleyebilirsin. Yanında her daim temiz bir çift çorap taşımayı unutmamalısın.

Yüzdeki çiller için 4 doğal yöntem

Yüzdeki çillerinin görünümünü bir nebze de olsun azaltmak istiyorsan doğal yöntemlerden faydalanabilirsin.

24154

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

11928

Siyatik ağrılar için 7 doğal yöntem

Sırtının alt kısmında başlayan, kalçana ve ayaklarına kadar uzanan bir ağrı mı var? Oturmakta, yürümekte ve hatta yatmakta zorlanıyor musun? Bu ağrılar siyatik ağrıların habercisi olabilir.

18057

Kuru saçlar için 3 doğal yöntem

Kuru saçlara sahipsen saçlarını nemlendirmek için bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

12100