Vazelinin 10 farklı kullanım alanı

Her evde bulunan, fiyatı ucuz, işlevi fazla olan vazelin; adeta her derde deva oluyor. Tam bir hayat kurtarıcı olan vazelinin kullanım alanlarını senin için derledik.

  • 100PAYLAŞIM
  • 16741OKUMA

Bebek saçlarını kontrol altına al

Çoğu zaman baş belası olan, özellikle saçlarını topladığında ortaya çıkan küçük bebek saçlarını yatıştırmak için vazelin kullanabilirsin.

Aydınlatıcı

Makyajının en önemli kısmında bir de bakıyorsun aydınlatıcı ürünün bitmiş. Bu durumda vazelin hemen imdadına yetişiyor. Az miktarda vazelini, aydınlatıcı uyguladığın yanak bölgene sürerek aynı etkiyi yaratabilirsin.

Makyaj temizleyici

Vazelinin bir başka güzel etkisi de dudaklarda. Hem dudaklarını nemlendiriyor hem de rujunu kolayca temizlemeye yardımcı oluyor. Vazelin sayesinde en kalıcı makyajı bile rahatlıkla çıkarabilirsin.

Dudak balsamı

Vazelin ile birkaç damla Hindistan cevizi yağını karıştırarak, kendi dudak balsamını üretebilirsin. Bunun için ise karışım yaptıktan sonra buzdolabında ya da buzlukta dondurman yeterli.

Nemlendirici

Ellerinde oluşan derin çatlakları yumuşatan vazelini çok kurumuş olan ayak tabanlarını da nemlendirmek için kullanabilirsin. Özellikle kuru ciltler için en iyi nemlendiricilerden biri olarak kullanılır ve tahribatı önler.

Siyah nokta

Siyah noktaları gidermede de vazelin bir numaralı silah oluyor. Siyah noktalarla başa çıkmak için, vazelin ve bir tutam tarçını karıştırman yeterli. Bu karışımı siyah nokta olan bölgelere masajla uygulayabilirsin. Yaklaşık 10-15 dakika sonra yıkayarak siyah noktalarından kurtulabilirsin.

Maskara

Kirpiklerine hem doğal hacim hem de parlaklık veren vazelini uygulayabilirsin. Vazelin, kirpikleri besliyor ve nemlendiriyor.

Kalıcı koku sağlama

Vazelin, parfüm sıkılacak bölgeye uygulandığında kokunun kalıcılığının normalden çok daha uzun sürmesini sağlıyor.

Kaş sabitleyici

Sabah tarayıp şekillendirdiğin kaşların gün içinde aynı formunu koruyamayabilir. Çok az miktarda vazelini kaşlara sürüp ardından taradığında gün boyunca düzgün kaşlara sahip olabilirsin.

Manikür sırasında

Vazelini kütikillerini yumuşatmak ve tırnaklarına bakım yapmak için de kullanabilirsin.

Saç fırçalarının özellikleri ve kullanım alanları

Saç fırçalarının kendine göre farklı alanları, işlevleri ve özellikleri mevcut. Bazıları saçlarına volume vermene yardımcı olurken bazıları ise saçlarının ışıldamasını sağlıyor. Eğer saçlarının muhteş

11141

Hindistan cevizi yağının 9 farklı kullanım alanı

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda güzellik dünyasının yükselen yıldızı...

9415