Terlemeye karşı 5 etkili öneri

Terleme her ne kadar vücut ısımızı sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olsa da, kimi zaman rahatsız edici olabiliyor.

  • 135PAYLAŞIM
  • 22621OKUMA

Yaz kış fark etmeden her daim terliyorsan, rahatlatmak ve aşırı terlemeyi azaltmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsin.

Soğuk havlu

Vücutta en yoğun terleyen yerlerden biri boyun bölgesidir. Ense terlemesine karşı yapman gereken en güzel şey; havluyu soğuk suya batırıp ensede bekletmek! Dilersen havlu arasına birkaç buz koyarak da bu işlemi yapabilirsin.

Buzlu banyo

Ev içerisinde bile sürekli terliyorsan; küçük bir leğene su ve buz koyup, ayaklarını buzlu suda bekleterek aşırı terlemeye son verebilirsin.

Ilık duş

Eğer soğuk suya dayanıklıysan, soğuk su ile duş almanı öneririz. Ancak bu senin için çok zorsa, ılık suda yıkanmak da terlemenin etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Buzlu masaj

Gün içerisinde terleyen ellerine ya da ayaklarına buz parçaları yerleştirebilirsin. Özellikle hemen serinlemek isteyenler, avuç içlerine buz parçaları alarak ellerine buz ile masaj yapabilirler.

Doğru kıyafet

Terlemek bir hastalık değil, aksine sağlıklı bir durumdur. Bazen kıyafetlerimiz de aşırı terlememize neden olabilir. Yanlış kıyafetlerle aşırı terlememek için mevsime uygun kıyafetler tercih etmelisin. Çok sıcaklarda dar kıyafetler yerine dökümlü kıyafetler veya keten giysiler tercih edebilirsin.

Yüz terlemesine doğal maske tarifi

Havalar sıcaklığını artırmışken yüzün sürekli terliyorsa, doğal maske tarifi ile yüz terlemesi sorununu çözebilirsin.

16541